1397/07/19

نشست خبری فضانوردان ناو کیهانی سایوز

فضانوردان ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۰(Soyuz MS-10) دیروز، ۱۰اکتبر ۲۰۱۸، در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده و ضمن پاسخ به پرسش‌های روزنامه‌نگاران درباره برنامه‌های سفر خود به ایستگاه فضایی بین المللی صحبت کردند. در این کنفرانس مطبوعاتی, خدمه اصلی ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۰, فضانورد روسکاسموس (Roskosmos) الکسی...
نشست خبری فضانوردان ناو کیهانی سایوز

سیروس برزو: فضانوردان ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۰(Soyuz MS-10)  دیروز، ۱۰اکتبر ۲۰۱۸، در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده و ضمن پاسخ به پرسش‌های روزنامه‌نگاران درباره برنامه‌های سفر خود به ایستگاه فضایی بین المللی صحبت کردند. در این کنفرانس مطبوعاتی, خدمه اصلی ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۰, فضانورد روسکاسموس (Roskosmos) الکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و فضانورد ناسا نیکلاس هیگ (Nicholas Haig) بخشی همچنین گروه پشتیبان شامل اولگ کانوننکو (Oleg Kononenko) فضانورد روسکاسموس  و دیوید سنت ژاک(David Saint-Jacques) فضانورد سازمان فضایی کانادا (canada space agency) شرکت داشتند. برای اولین بار در تاریخ ایستگاه فضایی بین‌المللی، فضانوردان روسی الکسی اووچینین و اولگ کانوننکو, در پی هم فرماندهان ایستگاه فضایی بین المللی خواهند بود. تاکنون در هر دور تعویض گروه‌های فضایی, فرماندهی ایستگاه بین فضانوردان روس و طرف قرارداد‌های ناسا یا فضانوردان این سازمان دست به دست می‌شد.
آلکسی اووچینین ضمن ابراز کرد خوشحال از این که در بیستمین سالگرد ایستگاه فضایی بین‌المللی مامور خدمت در آن شده گفت: «همه باید دست به دست داده و با همکاری اجازه دهیم ایستگاه فضایی بین‌المللی  تا زمانی که ممکن است به کارش در مدار ادامه دهد.» وی در مورد ماموریتش اظهار داشت که او و همکارانش  برنامه فشرده‌ای در پیش رو دارند که از جمله آن‌ها کار عملی با چاپگر سه بعدی است. وی اظهار داشت کار به این دستگاه تاکنون تنها حالت آزمایشی داشت اما این بار آن‌ها باید قطعاتی را برنامه و طرح‌های مشخص انجام دهند.

نشست خبری فضانوردان ناو کیهانی سایوز
اووچینین گفت: «برنامه کار با چاپگر سه بعدی, ساخت قطعات از ساده به پیچیده است و در آینده، نتایج کار به زمین بازگردانده خواهد شد، اگر همه چیز به خوبی پیش رود، ما خواهیم توانست چیزهای پیچیده‌تر را بسازیم که عملا جایگزین نمونه‌های ساخته شده در زمین خواهند شد به این ترتیب نیاز فضانوردان در سفر‌های درازمدت توسط خودشان تامین می‌شود و احتیاجی نیست از زمین برای آن‌ها قطعات یدکی ارسال گردد.»
نیکلاس هیگ، که نخستین پرواز مداری خود را انجام می‌دهد ضمن تشکر از مسئولان مرکز آموزش فضانوردان گفت: «آموخته‌های من در این مرکز اجازه خواهد داد برنامه‌های پیش‌بینی شده را با موفقیت انجام دهم. وی همچنین گفت اوچینین در جریان آموزش و تمرین‌ها همراه دلسوزی برای او بوده و مطمئن است در مدار نیز همکاری خوبی برای وی خواهد بود و او می‌تواند از تجربه‌اش برای بهبود کار‌ها استفاده کند.»

نشست خبری فضانوردان ناو کیهانی سایوز
طبق برنامه قرار است ساعت ۱۱:۴۰ امروز ۱۱اکتبر ۲۰۱۸ (مسکو) ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۰ از سکوی شماره ۱ بایکونور پرتاب شود.  این ناو کیهانی طی شش ساعت خود را به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد رساند و به صورت خودکار به واحد تحقیقاتی راسوت  (Rassvet) ایستگاه متصل می‌شود.
در طول سفر این گروه، خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی  باید آزمایش‌های علمی زیادی انجام دهند. همچنین در برنامه آن‌ها, انجام راهپیمایی فضایی, عکاسی، فیلمبرداری از اهداف تعیین شده قبلی و تخلیه چند ناو باربری پیش بینی شده است.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

هفته کاری سخت فضانوردان سایوز آغاز شد

1397/06/24
این دوره تمرینی یک هفته طول خواهد کشید و تکلیف نهایی گروه اصلی و جانشین را معلوم خواهد کرد. گروه جانشین شامل اولگ کانوننکو (Kononenko Oleg) فضانورد روسکاسموس (Roskosmos) و دیوید سن ژاک (Saint-Jacques...

فرود اضطراری سرنشینان ماهواره‌بر سایوز در قزاقستان

1397/07/19
ماهواره‌بر روسی سایوز (Soyuz) پس از پرتاب به مقصد ایستگاه بین‌المللی فضایی دچار حادثه شد و دو فضانورد این ماهواره‌بر مجبور به نشست اضطراری شدند. فضانوردان روسی و امریکایی که قرار بود از...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.