1397/05/10

تصویر ناسا از گرداب شکوفه های جلبک در دریای بالتیک

ناسا تصویری از یک گرداب شکوفه‌های جلبک در دریای بالتیک منتشر کرده است. قطر این گرداب حدود ۱۵مایل و به اندازه محله منهتن در نیویورک است. هرساله جلبک‌ها در حوضچه‌های شمال اقیانوس آتلانتیک و اقیانوس‌های قطبی گسترده می‌شوند و شکوفه‌های آن صدها و گاهی اوقات هزاران کیلومتر را در بر می‌گیرد. اما تابستان امسال...
تصویر ناسا از گرداب شکوفه های جلبک در دریای بالتیک

ناسا تصویری از یک گرداب شکوفه‌های جلبک در دریای بالتیک منتشر کرده است. قطر این گرداب حدود ۱۵مایل و به اندازه محله منهتن در نیویورک است.
هرساله جلبک‌ها در حوضچه‌های شمال اقیانوس آتلانتیک و اقیانوس‌های قطبی گسترده می‌شوند و شکوفه‌های آن صدها و گاهی اوقات هزاران کیلومتر را در بر می‌گیرد. اما تابستان امسال شکوفه‌های جلبک به طرز بی‌سابقه‌ای در منطقه اسکاندیناوی بسیار زیاد شده‌اند.
درهرحال در عکس ناسا، قطر این شکوفه‌های جلبک در حال چرخش حداقل ۱۵ مایل است. به عبارت دیگر ابعاد آن به اندازه محله منهتن در نیویورک است. دانشمندان هنوز  نمی دانند چه چیزی این اشکال عجیب را به وجود می‌آورد اما به‌طور معمول آب‌های خنک‌تر و حاوی مواد مغذی به رشد  گیاهان دریایی و فیتوپلانکتون‌ها در آب کمک می‌کنند.
این در حالی است که طی سال‌های اخیر رشد جلبک‌ها در دریای بالتیک به ظهور  مناطق مرده در حوضچه منجر شده است.
جلبک‌ها، فیتوپلانکتون و کاینوباکتری‌ها  مواد مغذی آب را مصرف می‌کنند و در حجم وسیعی تکثیر می‌شوند و اکسیژن آب را از بین می‌برند.
طبق تحقیقات دانشمندان در دانشگاه تورکو در فنلاند در سال جاری مناطق مرده حدود ۷۰ هزار کیلومتر مربع گسترده شده است.
از سوی دیگر مقامات بهداشت لهستان اعلام کرده‌اند چند ساحل  در دریا بالتیک را تعطیل کرده‌اند زیرا موج گرما به گسترش جلبک‌های سمی منجر شده است.

تفریح و سرگرمی در فضا | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.