واعظی: نیازمند ماهواره های بومی سنجشی و مخابراتی هستیم

0 1,375
دکتر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، طی گفتگو با خبرنگاران،با اشاره به تجربیات ده سال اخیر جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌ی فناوری فضایی و ماهواره‌ای و همچنین یادآوری تجربیات ناموفق ایران در بهره‌برداری از کمک‌های خارجی جهت تامین نیازهای ماهواره‌ای خود، بیان داشت:”هم ماهواره‌ی سنجشی بومی و هم ماهواره‌ی مخابراتی ساخت داخل، از ملزومات اساسی کشور می‌باشد و پیشروی همزمان در این دو حوزه محور اصلی، برنامه‌ی فضایی کشور می‌باشد.”
خرید ماهواره، پله‌ای برای رسیدن به فناوری بومی فضایی
واعظی در ادامه‌ی صحبت‌های خود، اظهار داشت :”به طور خاص، ما می‌بایست از نظر فناوری به جایی برسیم که نیازمندی‌های سنجشی خودمان را برطرف کنیم. الان دستگاه‌ها و وزارت خانه‌های کشور مثل وزارت خانه‌ی جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست و همه بخش‌هایی که با آمار سر و کار دارند و به مسائلی همچون آب و خاک و نفت و گاز و… می‌پردازند، به امکانات سنجشی نیاز دارند. لذا کشوری به بزرگی ایران حتماً باید ماهواره‌ی سنجشی بومی داشته باشد تا همه‌ی مدیریت آن دست خودمان باشد.”
محمود واعظی گفت:” طبیعی است که با توجه به به پیشرفت گسترده‌ای که امروز مخابرات و اینترنت و ارتباطات پیدا کرده است، ما نمی‌توانیم از این تکنولوژی بی بهره باشیم و از بحث روز جهان عقب بمانیم.” 
وزیر ارتباطات همچنین در رابطه اقدام کشور برای خرید ماهواره‌ی مخابراتی از کشورهای صاحب نام این عرصه، وضعیت فعلی را اینگونه تشریح کرد:”برای خرید ماهواره‌ی مخابراتی با دو سه کشور از جمله روسیه و فرانسه صحبت کرده‌ایم. موضوع قراداد ماهواره‌ای مثل خرید کالاهای صنعتی دیگر نیست چرا که مشخصات فنی و عملکردی بسیاری مانند اجرایی شدن در نقطه‌ی مداری ایران، را دارد و به همین خاطر کاری زمان بر و پیچیده است. ولی با این وجود، همکاران گرامی‌مان در سازمان فضایی در حال پیگیری این امر هستند و پیشرفتشان در این زمینه قابل توجه بوده است.”
 
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=957
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها