شکار لحظه های فضایی (18) + عکس

0 1,472

امیرحسین مجیدیان: در هزاره ی جدید میلادی ، علاوه بر اینکه تماشاگران آسمان و ستاره شناسان در سراسر جهان شاهد ابرماه های زیبا، شهاب سنگ های بزرگ جذاب و شفق های رنگارنگ بی نظیری بوده اند، پرتاب ها و ارسال های فضایی جدیدی شکل گرفتند و به عرصه ی فضایی شکوه افزودند.بنابراین قصد داریم تا با روالی منظم در قالب آلبوم عکس هایی روزانه همراه شما باشیم.
  این شما و عکس های جذاب امروز:

1-شهاب برساووشی بر فراز رودخانه ی سرخ: بر فراز رودخانه ی سرخ در شمال پاریس و در شبی که رد زیبای شهابی در آسمان کشیده شده بود، تونی کورسو این لحظه زیبا را ثبت کرده است. 

2- شهابی در کارولینای شمالی: اوتر بانکس، جزیره ای در کارولینای شمالی است که در ماه آگوست که گذشت شاهد بارش شهابی خیره کننده ای بود. این عکس توسط جان انتویستل به ثبت رسیده است.

3-آسمان زیبای صبحگاهی: رگه های شهاب سنگ برساووشی که از ساحل کرولا در “اوتر بانکس”،کارولینای شمالی در ساعات اولیه صبح و توسط عکاس جان انتویستل شکار شده است.
بارش شهابی برساوشی یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است. بیشینهٔ نرخ ساعتی سرسویی این بارش غالباً در حدود ۱۰۰ است. این بارش شهابی از تودهٔ ذرّات برجای‌مانده از دنباله‌دار سوئیفت‌تاتل به وجود می‌آید و معمولاً از ۲۷ام تیر تا ۳ام شهریور (بیش از یک ماه) فعّال است که بازهٔ زمانی بلندی برای یک بارش شهابی به‌شمار می‌آید.

4-آسمان چه خبره؟!!:  آدریان براون این تصویر کامپوزیتی و خیره کننده را از بارش شهابی در آسمان کلیفس بلک گنگ شکار کرده است.

اوج این بارش شهابی معمولاً هرساله در حدود ۲۲ام مرداد روی‌می‌دهد. کانون این بارش در صورت فلکی ذات الکرسی و در نزدیکی مرز آن با صورت فلکی برساوش واقع شده‌است، ولی در گذشته که اندازه‌گیری و سنجش دقیق مکان نورباران بارش‌های شهابی میسّر نبود، اخترشناسان مکان کانون این بارش را در برساوش می‌دانستند و به همین دلیل آن را برساوشی نام‌گذاری کردند. به دلیل سنّت پابرجایی نام‌ها در اخترشناسی، این نام نیز همچون بسیاری موارد دیگر تا به امروز حفظ‌شده و باقی‌مانده‌است.

5- کهکشان راه شیری در نزدیکی آتشفشان موناکی: عکاس نجومی مایک بک این تصویر را از آسمان نارنجی از موناکی در هاوایی در 28 ژوئن (سه‌شنبه 8 تير  1395) گرفته است.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=941
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها