قرارداد ساخت ماهواره ناهید منعقد شد

0 1,037

قرارداد ساخت ماهواره مخابراتی ناهید ۲ صبح شنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۵ مابین سازمان فضایی به عنوان سفارش دهنده و پژوهشگاه فضایی ایران به عنوان مجری با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منعقد شد. بنا بر اطلاعات منتشر شده از سوی پژوهشگاه فضایی ایران ماهواره ناهید ۲ یک ماهواره تحقیقاتی است که به منظور کسب دانش و آزمودن فناوری‌های لازم برای ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ (مدار ۳۶۰۰۰ کیلومتری زمین ) طراحی و ساخته می‌شود. این ماهواره با وزنی در حدود ۱۰۰ کیلوگرم در فاصله ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار خواهد گرفت و به مدت ۲ سال در مدار باقی خواهد ماند. مبلغ این قرارداد توسط مسئولین محرمانه اعلام شده اما گفته شده است زمان اتمام پروژه ۲۸ ماه تعیین شده است. 
حسن حدادپور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، در مراسم امضای قرارداد ماهواره ناهید۲ اعلام کرد:« این ماهواره تحقیقاتی  گامی در راستای ساخت و پرتاب ماهواره‌های عملیاتی می‌باشد و ما  امیدواریم در انتهای برنامه ششم به این هدف دست پیدا کنیم.»  وی همچنین اظهار داشت :« هر چند ماهواره‌های خانواده ناهید در درجه اول ماهواره‌های تحقیقاتی هستند اما در آینده می‌توان از آنها به عنوان منظومه ماهواره‌ای مخابراتی استفاده عملیاتی نیز کرد.» حدادپور همچنین با اشاره به اتمام کار ساخت ماهواره ناهید ۱  اعلام کرد:« کشورمان با پرتاب آن اولین ارتباط ماهواره‌ای در باند  KU را با استفاده  از فناوری بومی تجربه خواهد کرد. همچنین در پروژه ماهواره ناهید ۱ زیرسامانه‌هایی از جمله پنل های خورشیدی باز شونده و کنترل وضعیت مداری ۳ محوره نیز آزمایش می‌شود.»
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز طی سخنرانی خود درباره ماهواره ناهید ۱ گفت:«این ماهواره هم اکنون  منتظر تعیین زمان پرتاب توسط سازمان پرتاب کننده می‌باشد» 
  

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=821
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها