کشف «هرم گمشده» در جنگل توسط ماهواره‌ها

0 21

منطقه بین شهرهای مکزیکی کونهوآس و کونستیتوسیون که خالی به نظر می‌رسید، به لطف ماهواره‌ای، برای نخستین بار کاوش و سازه‌های پنهان آن آشکار شد؛ در ۲۴ژوئن، محققان موسسه ملی انسان‌شناسی و تاریخ مکزیک، در جریان اسکن لیدر ۲۰۲۳ که نوعی فناوری اسکن سطح زمین با لیزر است، متوجه ساختارهای سنگی پنهان در محیط شدند که مرکز حکومتی قدیمی متعلق به مایاها در دوره‌های کلاسیک متاخر و پایانی، از حدود ۶۰۰ تا هزار سال پس از میلاد است.

نقشه‌برداری LiDAR، کاشف سازه‌های مایاها در مکزیک

این مکان تقریبا هیچ تراس یا کانال کشاورزی نداشت؛ به این معنا که یک سکونتگاه کوچکتر با چند ساختار بزرگتر بوده است؛ به گفته محققان، روی یک تپه برجسته میدان اصلی وجود داشت که پلانی بسته و ساختاری هرمی در یک طرف داشت.

 یافتن تمدن گمشده با استفاده از اسکن لیزری
یافتن تمدن گمشده با استفاده از اسکن لیزری

کشف یک سازه با شکل هرمی در منطقه جنگلی

محققان می‌گویند این سازه‌ها و هرم جدیدتر از سایر سازه‌ها هستند و احتمالا نزدیک به اواخر دوره پساکلاسیک از ۱۲۵۰ تا ۱۵۲۴، در سال‌های آخر قبل از ورود اسپانیایی‌ها ساخته شده‌اند.

زمین توپ‌بازی گچ‌بری شده با آثار رنگ

محققان در طرف مقابل محوطه، بقایای یک زمین توپ‌ بازی را پیدا کردند که قدیمی‌تر از ساختمان‌ها بود (از حدود ۲۰۰ تا ۶۰۰ پس از میلاد). محوطه بازی پر از گچ‌کاری و دارای آثار رنگ است.

پای حیوان سرامیکی یا یک پیشکش آیینی

براساس گزارشات، یک تونل در میدان برای خروج آب از سازه ساخته شده بود. بالای هرم که حدود ۶ متر ارتفاع دارد، چیزهایی یافت شد که احتمالا پیشکش باشند؛ مثلا پای سرامیکی یک حیوان و همچنین نوک نیزه سنگ چخماقی؛ به نظر می‌رسد این پای سرامیکی، پای یک تپزکوئینتل را به تصویر کشیده، یک جونده آمریکا مرکزی و جنوبی یا یک آرمادیلو (پستانداری سخت پوست).

منبع asriran
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=81277
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها