رویداد نادر فضایی قابل مشاهده از زمین در تابستان ۲۰۲۴

0 104

تابستان ۲۰۲۴، انفجار یک ستاره در فاصله سه هزار سال نوری زمین رخ می‌دهد که نور آن از دید ناظران زمینی قابل مشاهده خواهد‌ بود. ستاره تی کرونا بوریالس که در صورت فلکی کرونا بوریالیس قرار دارد، در آستانه یک انفجار پرنور و چشمگیر است؛ این انفجار در سامانه‌ای دوگانه رخ خواهد داد.

رویداد انفجاری به نام نوا

تی تاج شمالی (T CrB)، منظومه‌ای دوستاره‌ای است. این منظومه از یک کوتوله سفید (باقیمانده فوق‌العاده متراکم ستاره‌ای که زمانی قدرتمند بود) قرار دارد و ستاره دیگر غول قرمز گازی است که زمینه را برای یک رویداد انفجاری به نام نوا (Nova) فراهم می‌کند.

شعله آسمانی انفجار کیهانی رویداد ابرنواختر نوا
شعله آسمانی انفجار کیهانی رویداد ابرنواختر نوا

هنگامی که کوتوله سفید یا ستاره تی کرونا بوریالس (T Coronae Borealis)، هیدروژن را از غول سرخ همراه خود می‌کشد، گاز روی سطح آن جمع شده و فشار و گرما ایجاد می‌کند؛ درنهایت، انفجاری گرماهسته‌ای رخ می‌دهد که عظمت آن می‌تواند مواد سطح کوتوله سفید را به بیرون پرتاب کند؛ ظاهرا برای تی تاج شمالی، این رویداد به‌صورت میانگین هر ۸۰ سال یک‌ بار تکرار می‌شود.

نواختر با ابرنواختر متفاوت است؛ در رویدادهای ابرنواختری، انفجاری غول‌آسا ستارگان در حال مرگ را نابود می‌کند، اما در رویدادهای نواختری، ستاره کوتوله دست‌ نخورده باقی می‌ماند و فقط مواد جمع‌ شده در سطح خودش را با روشنایی زیاد به فضا پرتاب می‌کند.

به گفته ربکا هاوسل (Rebecca Housel)، محقق ناسا، دانشمندان ابزارهای علمی و تلسکوپ‌ها را آماده مشاهده و مطالعه این پدیده‌ نادر کرده‌اند؛ برای پیداکردن رویداد نادر فضایی در آسمان باید به‌ دنبال صورت فلکی «تاج شمالی» یا «کاسه یتیمان» باشید که شکلی شبیه نعل اسب دارد و در غرب صورت فلکی «زانوزده» یا «هرکول» مشاهده می‌شود. این انفجار نواختری که تاریخ دقیق وقوعش مشخص نیست، کوتاه خواهد بود و فقط کمتر از یک هفته قابل‌ مشاهده است، اما گفته می‌شود تمام کشورها می‌توانند آن را رصد کنند.

منبع tabnak
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=80349
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها