ساخت ماشین وارپ برای دور زدن محدودیت سرعت در فضا

0 62

گروهی بین‌المللی از دانشمندان در مورد چگونگی دور زدن محدودیت سرعت در فضا با ماشین وارپ نظریه‌پردازی کردند و راه‌حل جدیدی دارند که به آن «درایو چرخشی با سرعت ثابت» می‌گویند. محدودیت سرعت در کیهان یکی از مهمترین موانع بشریت است که ما را از ستارگان دور نگه می‌دارد. حتی اگر فناوری سفر با فضاپیماهای پرسرعت در فضا را داشتیم، حداکثر سرعت آن محدود به سرعت نور در خلا بود. هیچ چیز دارای جرم در کیهان نمی‌تواند سریع‌تر از ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه حرکت کند.

طبق راه‌حل‌ها و نظریه‌های موجود، تار و پود فضا-زمان می‌تواند منحرف و خم شود که یکی از آن‌ها کرمچاله است. کرمچاله‌ها میانبرهایی در فضا هستند که با تا کردن فضا-زمان ایجاد می‌شوند.
مورد بعدی ماشین وارپ است که میگل آلوبیره (Miguel Alcubierre)، فیزیکدان مکزیکی، در سال ۱۹۹۴ پیشنهاد کرد.

اگرچه این کار هنوز عملی نیست، اما می‌تواند گامی در جهت درست باشد؛ دانشمندان قصد دارند با بررسی بیشتر مدل خود ببیند آیا می‌توانند آن را اصلاح کنند یا به راه‌هایی برای افزایش سرعت‌ آن برسند.

ماشین وارپ

این ماشین با ایجاد پیچ‌ و تاب در فضا-زمان می‌تواند محدودیت سرعت را دور بزند که با فشردن فضا در جلو و انبساط آن به عقب، مانند خمیر دندان در یک لوله کار می‌کند؛ بنابراین با کاهش مقدار فضایی را که باید طی شود به برخی از فضاپیماها اجازه می‌دهد مسافت را سریع‌تر از زمانی که فضا-زمان به حال خود رها شده، طی کنند.

نحوه عملکرد ماشین وارپ در فضا
نحوه عملکرد ماشین وارپ در فضا

این امر در حال حاضر یا شاید هرگز قابل دستیابی نباشد، اما گرانش می‌تواند فضا-زمان را منحرف کند؛ یک میدان گرانشی فوق‌ قدرتمند می‌تواند فضا-زمان را فشرده کند، در حالی که ماشین وارپ را به خوبی در محدوده‌های فیزیک شناخته شده حفظ نماید.

جرد فوکس (Jared Fuchs)، فیزیکدان از دانشگاه آلاباما (University of Alabama) در هانتسویل، می‌گوید: «ما اولین راه حل ماشین وارپ فیزیکی زیرآستانه‌ای با سرعت ثابت را تا به امروز ایجاد کردیم که کاملا با ویژگی‌های انتقال ژئودزیکی متریک الکوبیر سازگار است.»

منبع bigbangpage
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=80335
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها