اولین ماهواره پهن‌باند سوئد در مدار زمین‌ ایستا

0 34

شرکت سوئدی اووزون اعلام کرد که اولین ماهواره با مالکیت کامل این شرکت پس از یک سفر پنج‌ ماهه در فضا و گذراندن بررسی‌های اولیه، به موقعیت خود در مدار زمین‌ ایستا رسیده است. ماهواره اووزون ۳ که در ابتدا قرار بود در سال ۲۰۲۱ در مدار قرار گیرد، سرانجام توسط شرکت اسپیس‌ایکس در روز ۳ژانویه۲۰۲۴ با ماهواره‌بر فالکون ۹ به فضا پرتاب شد و به سال‌ها تلاش برای پرتاب و شکست ماهواره‌ای پایان داد؛ این ماهواره‌بر حدود ۵۵۰ تن وزن دارد و در هر پرتاب می‌تواند ۲۳ تن محموله را به مدار لئو ببرد.

ماهواره اووزون ۳

پر نورن (Per Noren)، مدیرعامل اووزون (Ovzon)، می‌گوید: «ماهواره اووزون ۳ (Ovzon 3) پس از انجام آزمایش‌های باقی‌مانده در مدار توسط شرکت آمریکایی‌ مکسار تکنولوژیز (Maxar Technologies)، ظرف چند هفته کوتاه به مرحله خدمت‌رسانی وارد می‌شود.»

نورن می‌گوید: «اووزون همچنان شاهد افزایش تقاضا برای ماهواره ۱۵۰۰ کیلوگرمی از سوی مشتریان حوزه دفاع، امنیت ملی و عمومی به‌ ویژه در اروپا است. بزرگترین مشتری اووزون مدت‌ها وزارت دفاع آمریکا (U.S. Department of Defense) بوده است، اما این شرکت سوئدی با ماهواره اختصاصی خود، یک فرصت تجاری رو به‌ رشد در اروپا را پیش روی خود می‌بیند.»

اووزون اخیرا در سه ماه اول سال ۲۰۲۴ بیش از ۱۱ میلیون دلار سفارش دریافت کرده که یکی از آن‌ها سفارش ۱۲ ماهه با ارزشی بالای ۹ میلیون دلار از یک مشتری اروپایی است.
اووزون اخیرا در سه ماه اول سال ۲۰۲۴ بیش از ۱۱ میلیون دلار سفارش دریافت کرده که یکی از آن‌ها سفارش ۱۲ ماهه با ارزشی بالای ۹ میلیون دلار از یک مشتری اروپایی است.

نورن می‌گوید: «با ماهواره اووزون ۳، ما یک شبکه هیبریدی را مدیریت خواهیم کرد که انعطاف‌پذیری زیادی را از نظر پوشش جغرافیایی، عملکرد و مقرون‌ به‌ صرفه بودن ایجاد می‌کند. این ویژگی‌ها به ما امکان می‌دهند تا خواسته‌های مشتری را برآورده کنیم و همچنین خدمات و ظرفیت خود را بهبود ببخشیم.»

منبع isna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=80266
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها