شنیده‌ها از سومین جلسه شورای عالی فضایی

0 64

سومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم روز سه‌شنبه ۲۲خرداد به ریاست محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری و با حضور اعضای حقیقی و حقوقی این شورا در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد. در این جلسه حسن سالاریه، دبیر شورای عالی فضایی، ضمن مرور مصوبات جلسات قبلی، گزارشی از روند اقدامات اجرایی و فعالیت‌های صورت گرفته برای تحقق این مصوبات ارائه و برنامه‌های تدوین شده بخش فضایی در سال ۱۴۰۳ را تشریح کرد.

همچنین پیشنهاد نامگذاری پایگاه ملی پرتاب‌های فضایی (چابهار) به نام شهید جمهور آیت الله رئیسی، به پاس زحمات و حمایت‌های بی دریغ ایشان برای شکوفایی صنعت فضایی مورد توافق کلیه اعضا قرار گرفت.

دستاوردهای کشور در حوزه فضایی

حسن سالاریه می‌گوید: «در ۳ سال گذشته ۱۲ پرتاب فضایی شامل ۱۰ پرتاب بومی و دو پرتاب بین‌المللی داشته‌ایم. در ضمن پروژه‌های متعددی در حدود یک هزار میلیارد تومان برای همکاری با بخش خصوصی داشتیم که این دستاورد در قیاس با ۱۰ سال گذشته رکورد محسوب می‌شود.»

حدود نزدیک به یک هزار میلیارد تومان همکاری با بخش خصوصی داشتیم که در تاریخ صنعت فضایی کشور بی‌نظیر است و در سایه این همکاری، فعالیت‌های خوبی در صنعتی فضایی بخش خصوصی اجرایی شد.
حدود یک هزار میلیارد تومان همکاری با بخش خصوصی در صنعت فضایی کشور، آمار بی‌نظیری است که در دولت سیزدهم اجرایی شد.

سالاریه، از پروژه باریک باند شهید سلیمانی و خرید ماهواره‌های بومی‌سنجی به عنوان دستاوردهای کشور در حوزه فضایی بخش خصوصی نام می‌برد و یادآوری می‌کند: «زیر ساخت‌های متعدد فضایی مانند ایستگاه فضایی چابهار نیز در کشور توسعه یافته که در کشور و منطقه یکتا است.»

رئیس سازمان فضایی خاطر نشان می‌کند: «سایر حوزه‌های فناوری در کشور نیازمند توجه ویژه هستند و دولت می‌تواند با نگاه و پیگیری‌هایی که دارد، شتاب حوزه‌های فناورانه و اقتصادی و زیر ساختی دیگر را رونق دهد و کیفیت زندگی را در میان آحاد مردم ارتقا بخشد.»

مهمترین اقدام دولت سیزدهم بعد از حمایت و پشتیبانی از توسعه فناوری‌های فضایی، برگزاری جلسات شورای عالی فضایی بوده است. نخستین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم به ریاست حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، روز جمعه ۵آذر۱۴۰۰ برگزار شد.

جلسه شورای عالی فضایی برای سیاست‌گذاری استفاده از فناوری‌های فضایی و هماهنگی‌ میان تمام دستگاه‌های ذی‌ ربط‌ باید براساس مصوبه هیات وزیران، حداقل ۲ بار در سال به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل شود، اما در ۱۷ سال از زمان ایجاد شورا، روند جلسات به گونه‌ای نامنظم بود که به مدت ۱۱ سال تشکیل نشد.

با از سرگیری برگزاری جلسات شورا اولویت‌های راهبردی نظیر تثبیت توانمندی دستیابی به مدار پایین (LEO)، دستیابی اولیه به مدار ۳۶ هزار کیلومتری، راه‌اندازی مرکز تجمیع و آزمون ماهواره‌ها و ماهواره‌برها و راه‌اندازی فاز اول پایگاه پرتاب فضایی چابهار با هماهنگی حداکثری تمامی بازیگران حوزه فضایی در دستور کار قرار گرفت.

اهداف دولت در صنعت فضایی

دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم به ریاست حجت‌ الاسلام رئیسی و با حضور اعضای حقیقی و حقوقی این شورا، در روز ۱۴بهمن۱۴۰۱ برگزار شد که اهداف دولت و گام‌های موثر برای تحقق آن‌ها مشخص شد که به این شرح است:

اهداف دولت در صنعت فضایی
اهداف دولت در صنعت فضایی
  • پرتاب ماهواره ققنوس با ماهواره‌بر سیمرغ، آزمون موفق حمل و جدایی همزمان ۳ ماهواره (دی۱۴۰۰)
  • سامانه آفاق برای پایش آنلاین گرد و غبار و آلودگی هوا با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای (بهمن۱۴۰۰)
  • تحویل سه سامانه کاربردی پایش ماهواره‌ای به نهادهای بهره‌بردار، تزریق مداری موفق ماهواره نور ۲ توسط ماهواره‌بر قاصد (اسفند۱۴۰۰)
  • پرتاب نمونه کیفی ماهواره ناهید ۱ با ماهواره‌بر ذوالجناح (خرداد۱۴۰۱)
  • پرتاب ماهواره خیام با ماهواره‌بر سایوز (مرداد۱۴۰۱)
  • آغاز عملیات عمرانی پایگاه فضایی چابهار، بزرگ‌ترین پایگاه پرتاب ماهواره غرب آسیا (شهریور۱۴۰۱)
  • افتتاح مرکز کنترل و عملیات ماهواره‌های سنجش از دور، پرتاب موفق زیرمداری بلوک انتقال مداری سامان (مهر۱۴۰۱)
  • اتمام طراحی و ساخت نمونه کیفی کپسول زیستی، تثبیت عملکرد بهینه و اتمام فرآیند کالیبراسیون ماهواره خیام، دستیابی کشور به تصاویر رنگی ماهواره‌ای با قدرت تفکیک یک متر برای نخستین بار در کشور (آبان۱۴۰۱)
  • آزمون موفقیت‌آمیز زیرمداری ماهواره‌بر قائم ۱۰۰، امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک با آژانس فضایی روسیه (Roscosmos)، ثبت ماهواره خیام در سازمان ملل متحد (آذر۱۴۰۱)
  • تکمیل نمونه پروازی ماهواره سنجشی طلوع ۳، تکمیل نمونه کیفی ماهواره مخابراتی ناهید ۲، تکمیل ماهواره GTO، تکمیل سه سامانه کاربردی پایش ماهواره‌ای محصولات راهبردی، برگزاری دومین جلسه شورای‌عالی فضایی در دولت سیزدهم و تصویب و ابلاغ برنامه ۱۰ ساله صنعت فضایی کشور (دی۱۴۰۱).
منبع isna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=80174
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها