اولین ربات جوشکار در فضا

0 29

شرکت تینک‌اوربیتال مستقر در ایالات متحده، یک ربات جوشکار با پرتو الکترونی را به عنوان اولین سامانه جوشکاری خودکار در فضا آزمایش کرد.

این آزمایش به ‌عنوان محموله‌، توسط ماهواره‌بر فالکون ۹ شرکت اسپیس‌ایکس در تاریخ ۶مه به فضا فرستاده شد و سپس با نمونه‌های جوشکاری به زمین بازگشت تا ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA)، آن‌ها را برای بررسی اثرات ریزگرانش تجزیه و تحلیل کنند.

جوشکاری پرتو الکترونی

شرکت تینک‌اوربیتال (ThinkOrbital)، برنامه‌ای جسورانه برای ساخت و تعمیر و نگهداری ماهواره‌ها در فضا از طریق ابزار ابتکاری خود دارد. این کیت شامل مجموعه‌ای از ابزار جوشکاری، برش و ساخت مواد افزودنی است.

ابزار اصلی یک بازوی رباتیک است که جوشکاری مستقل انجام می‌دهد و با نازل‌های انتهایی قابل تعویض طراحی شده است. سامانه مونتاژ و جوشکاری رباتیک مستقل نیز به دوربین‌های پرتو ایکس مجهز شده است.

شرکت تینک‌اوربیتال برنامه‌ای جسورانه برای ساخت و تعمیر و نگهداری ماهواره‌ها در فضا
شرکت تینک‌اوربیتال برنامه‌ای جسورانه برای ساخت و تعمیر و نگهداری ماهواره‌ها در فضا دارد

این سامانه از فناوری جوشکاری با پرتو الکترونی (EBW) که قابلیت سرعت بالا برای ذوب و جوشکاری فلزات را دارند، استفاده می‌کند. این سامانه بسیار دقیق که نیازی به مواد پرکننده ندارد و می‌توان آن را در خلا اجرایی کرد برای تنظیمات فضایی به ویژه در ارتعاشات شدید، تغییرات ناگهانی دما، بی‌وزنی و غیره ایده‌آل است.

به طور مسلم این بهترین روش جوشکاری با بالاترین استحکام جوش و کوچکترین ناحیه متاثر از حرارت است که می‌تواند ۳۰ سانتی‌متر فولاد را در یک عملیات کوتاه با بازده انرژی بیش از ۹۰ درصدی جوش دهد.

این سامانه نوآورانه می‌تواند به توسعه مستقیم ماژول‌های بزرگ ایستگاه فضایی، گنبدهایی برای زیستگاه‌های ماه و دیگر ساختارها منجر شود.

این جعبه ابزار مداری در مرحله توسعه است که در نهایت راه را برای تعمیر فضاپیماها در سال‌های آینده هموار خواهد کرد. این روش در صورت موفقیت، ظرفیت افزایش طول عمر دارایی‌های فضایی و همچنین کاهش نیاز به ماموریت‌های جایگزین گران‌قیمت را دارد.

این فناوری جوشکاری خودکار فضایی روی نمونه‌های آلومینیومی در طول پرواز زیرمداری اخیر آزمایش شد.

آزمایش بزرگتر با بازوی رباتیک پیشرفته

این شرکت قصد دارد در اکتبر۲۰۲۴ آزمایشی بزرگتری با بازوی رباتیک پیشرفته خود که به جوشکار پرتو الکترونی مجهز شده است، در فضا انجام دهد. جالب اینجاست که این بازوی جوشکار می‌تواند از پرتو ایکس برای بازرسی اشیا در فضا نیز استفاده کند.

 نحوه ساخت سازه های عظیم در فضا
نحوه ساخت سازه های عظیم در فضا

شرکت تینک‌اوربیتال یکی از شرکت‌هایی بود که ناسا سال ۲۰۲۳ برای توافقنامه‌های قانون فضایی (Space Act) انتخاب کرد که هدف آن ارتقای قابلیت‌های فضایی تجاری است.

علاوه بر این، ارتش ایالات متحده به این قابلیت تولید پرتو ایکس به عنوان ابزاری ممکن برای شناسایی تهدیدها در مدار زمین ابراز علاقه کرده است.

تینک‌اوربیتال همچنین در حال کار بر روی مفهوم تینک‌پلت‌فرم (ThinkPlatform) است که ساختاری کروی است که می‌تواند به راحتی به صورت تخت بسته‌بندی شود و سپس به طور مستقل در مدار زمین با استفاده از ترکیبی از روش‌های جوشکاری و ساخت افزودنی مونتاژ شود. انتظار می‌رود این ایستگاه فضایی چهار برابر بزرگتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی باشد.

اطلاعات زیاد دیگری در مورد آن وجود ندارد، اما احتمالا می‌توان از این زیرساخت برای ذخیره و بازیافت زباله‌های مداری استفاده کرد.

منبع isna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=79412
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها