کشف یکی از نادرترین ستاره‌ها در کهکشان راه شیری+ویدئو

1 912

دانشمندان یک ستاره نادر از نوع تپ‌اختر کوتوله سفید را کشف کردند که تا کنون تنها یکی دیگر از آن در کل کهکشان راه شیری مشاهده شده است. این کشف تایید می‌کند میدان مغناطیسی یک ستاره کوتوله سفید توسط یک دینام داخلی توسط مرکز مایع آن تولید می‌شود.

ستاره مذکور با نام J1912-4410 در فاصله ۷۷۳ سال نوری قرار دارد. کشف این ستاره ابزاری در اختیار دانشمندان برای تفسیر تغییر و تحول ستارگان و همچنین سیگنال‌های عجیب و ناشناخته در کهکشان راه شیری قرار می‌دهد؛ سیگنال‌هایی که با توضیحات متعارف قابل ارزیابی نیستند.

اینگرید پلیسولی (Ingrid Pelisoli)، از دانشگاه وارویک (University of Warwick) انگلیس، می‌گوید: «میدان‌های مغناطیسی در ستاره‌های کوتوله سفید می‌تواند بیش از یک میلیون بار نیرومندتر از میدان مغناطیسی خورشید باشد و مدل دینام به توضیح چرایی این مسئله کمک می‌کند.»

تپ‌اختر و ستاره نوترونی

تپ‌اخترها (Pulsars) نوعی از ستارگان مرده موسوم به ستاره‌های نوترونی هستند. آن‌ها بقایای ستاره‌های عظیمی به شمار می روند که سوخت هیدروژنشان برای ذوب هسته ستاره به پایان رسیده است. ستاره مواد خارجی خود را بیرون می‌فرستد و هسته‌ ستاره که دیگر با فشار بیرونی ناشی از گداخت حمایت نمی‌شود، تحت فشار جاذبه فرو می‌پاشد و به یک جسم فوق متراکم تبدیل می‌شود.

در مورد یک تپ‌اختر، ستاره نوترونی به سرعت و تا حد میلی‌ثانیه چرخش می‌کند. در حالی که اشعه تابشی الکترومغناطیسی ناشی از چرخش سریع و میدان مغناطیسی نیرومند، از قطب‌های مغناطیسی فوران یا جهش می‌کند. وقتی ستاره می‌چرخد، این اشعه‌ها از میدان دید ما مانند یک فانوس دریایی کیهانی عبور می‌کنند و به نظر می‌رسد که ستاره تپش می‌کند.

در سال ۲۰۱۶ ستاره‌شناسان یک جرم فضایی را کشف کردند که به گفته آن‌ها اولین تپ‌اختر کوتوله سفید بود و ای‌آر اسکورپی (AR Scorpii) نام‌گذاری شد.

دانشمندان هنوز نمی‌دانند که درون ستاره‌های کوتوله سفید چه می‌گذرد. آنچه می‌دانند این است که این ستاره‌ها به طور خارق‌العاده‌ای متراکم هستند؛ به طوری که در مورد آن‌ها می‌توان گفت جرم خورشید را در حجمی برابر با زمین جا داده‌اند، اما شکل و رفتار آن‌ها تنها فرضی هستند.

منبع irna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=74747
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
3 ماه قبل
امتیازدهی به مقاله :
     

این که انیمیشن بود خوب اگه اینجوریه منم مریخ زندگی می کنم . همش سانسور . زمین تخت