کهکشان همسایه راه شیری را با چشم غیرمسلح رصد کنید

0 42

کهکشان آندرومدا (Andromrda) همسایه کهکشان راه شیری و دورترین جرمی در آسمان محسوب می‌شود که می‌توان آن را با چشم غیرمسلح در آسمانی بسیار تاریک و صاف دید. اگر به رصد این کهکشان مارپیچی که در مسیر برخورد با کهکشان راه شیری قرار دارد علاقمندید، گفت‌وگو با محسن منتظری، ستاره‌شناس، را در این باره بخوانید.

به گفته وی این کهکشان که تحت عنوان M31 نیز شناخته می‌شود، معمولا در مرکز آسمان قرار دارد. او می‌گوید: «کهکشان آندرومدا با چشم غیرمسلح به راحتی قابل مشاهده است، اما به طور کلی پیشنهاد می‌شود که با دوربین‌های دوچشمی یا انواع ابزارهای رصدی مشاهده شود؛ زیرا بسیار شگفت‌انگیز است. آندرومدا در تمام طول سال قابل رویت است و علاقه‌مندان می‌توانند در فصل تابستان و به‌ خصوص مرداد در اواسط شب این کهکشان را مشاهده کنند.»

به گفته وی، این کهکشان در فصل زمستان نیز هنگام غروب خورشید قابل مشاهده است.

پیدا کردن کهکشان آندرومدا در آسمان

او معتقد است برای پیدا کردن آندرومدا روش‌های ساده و مختلفی وجود دارد. یکی از راه‌ها این است که صورت فلکی W شکل ذات‌الکرسی (Cassiopeia) را پیدا و سپس ستاره این صورت فلکی را که به سمت ستاره قطبی (Polaris Star) است، شناسایی کنیم. امتداد این ستاره که در ضلع پایینی صورت فلکی ذات‌الکرسی قرار دارد به کهکشان آندرومدا می‌رسد.

آندرومدا آسمان شب

به گفته محسن منتظری یکی دیگر از راه‌های شناسایی آندرومدا، شناسایی مربع بسیار بزرگ آندرومدا است که زیر صورت فلکی ذات‌الکرسی وجود دارد. او ادامه می‌دهد: «در واقع اگر به پررنگ‌ترین ستاره موجود در این مربع نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که دو شاخه از آن جدا شده است؛ شاخه اول که به سمت صورت فلکی ذات‌الکرسی است را در نظر گرفته و ستاره دوم آن را پیدا می‌کنیم.»

این کارشناس نجوم می‌افزاید: «از شاخه دوم نیز دو ستاره در نظر گرفته و به ستاره نخست در شاخه اول متصل می‌کنیم. حال اگر فاصله دو ستاره را به سمت صورت فلکی ذات‌الکرسی امتداد دهیم، به کهکشان آندرومدا دست خواهیم یافت.»

منبع imna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=71663
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها