صدای شگفت‌انگیز یک سیاهچاله را بشنوید+ویدئو

0 1,033

ناسا در جدیدترین با استفاده از فناوری صداسازی با سونیفیکیشن (Sonifications) به سراغ حلقه‌هایی از پرتوهای ایکس رفته که در اطراف یک سیاهچاله در سامانه وی۴۰۴ ماکیان (V404 Cygni) مشاهده شده‌اند. انفجارهای پرتو ایکس از یک نقطه مرکزی که همان سیا‌هچاله است، به بیرون منتشر می‌شوند. از آنجا که سیاهچاله تمام نور را جذب می‌کند، نامرئی است و مواد اطراف آن‌ها می‌توانند بدرخشند.

موادی مانند غبار و گاز و حتی نور به‌ دلیل جاذبه شدید به درون سیاه چاله جذب شده و به یک صفحه چرخان در اطراف سیا‌هچاله به نام قرص برافزایشی (Accretion Disk) اضافه می‌گردند. این ماده به هم ساییده می‌شود و در اثر اصطکاک گرما ایجاد می‌کند و می‌تواند آن‌قدر داغ شود تا بدرخشد.

در مورد سامانه وی۴۰۴ ماکیان، سیاهچاله مواد را از یک ستاره همراه دور کرده و این مواد انفجارهای شدید انرژی را تولید می‌کنند. این تشعشع شامل پرتوهای ایکس است که از سیا‌هچاله به بیرون پرتاب می‌شود و با غبار و گاز اطراف آن تعامل دارد. چنین فعل‌ و‌ انفعالاتی به‌ صورت حلقه‌های متحدالمرکز پرتوهای ایکس قابل مشاهده هستند که هنگام شعله‌ور شدن سیا‌هچاله ایجاد می‌شوند.

صداسازی اجرام فضایی

سونفیکیشن استفاده از صدای غیرگفتاری برای انتقال اطلاعات یا ادراک داد‌ه‌ها است. در سونفیکیشن به قسمت‌های قرمز تصویر گام‌های (Gammes) صدای پایین‌تر و به قسمت‌های آبی آن، گام‌های بالاتر اختصاص داده می‌شود. با زیاد شدن فرکانس نور از قرمز به آبی، فرکانس صدا نیز از گام‌های پایین به بالا افزایش می‌یابد.

صداسازی اجرام فضایی

این صداسازی با استفاده از داده‌های رصدخانه پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray Observatory) و رصدخانه فضایی نیل گرلز سوئیفت (Neil Gehrels Swift Observatory) ناسا انجام شده است که هر‌دو طول موج‌های پرتو ایکس را اندازه‌گیری می‌کنند. داده‌های طول موج نوری نیز از تلسکوپ پان-ستارز (Pan-STARRS) در هاوایی به دست می‌آید.

منبع digiato
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=71313
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها