دانلود مستند فضایی با زیر نویس فارسی

ناسا واضح‌ترین تصاویر از ماه و زمین را منتشر کرد+ویدئو

0 841
زمان مطالعه: 2 دقیقه

واضح‌ترین ویدئو از ماه و زمین که به وسیله کپسول اوریون (Orion) ناسا از فاصله ۴۳۵ هزار کیلومتری زمین ثبت شده است، منتشر شد. اوریون اکنون در مدار مخالف‌گرد (Retrograde) ماه قرار دارد و در جهت مخالف مدار ماه دور زمین، حرکت می‌کند.

گفتنی است در مجموعه عملیات‌های آپولو ناسا نیز ویدئوهایی زنده از قمر زمین پخش شد. این ویدئو و تصاویر اطلاعاتی را برای ماموریت‌های آتی برنامه آرتمیس (Artemis) ناسا فراهم می‌کند تا از آماده بودن فضاپیمای مذکور برای ارسال فضانوردان به ماه در ماموریت‌های آینده اطمینان حاصل شود.

ماموریت آرتمیس برنامه بین‌المللی بازگشت انسان به ماه به‌ رهبری ناسا است که طی آن انسان از جمله اولین زن به نزدیکی قطب جنوب ماه اعزام می‌شوند. هدف از این ماموریت حضور دائم انسان و ایجاد فضای مناسب برای فعالیت شرکت‌های خصوصی روی کره ماه و در نهایت سفر به مریخ است.

فضاپیمای اوریون ماموریت آرتمیس

فضاپیمای اوریون دارای تجهیزات کافی برای زندگی خدمه به‌ مدت ۲۱ روز، یک کابین خلبانی مدرن، قابلیت اتصال خودکار و ۱۲ موتور پیشرفته است. کپسول اوریون به‌ عنوان وسیله نقلیه اصلی نه فقط برای برنامه آرتمیس، بلکه برای ماموریت‌های احتمالی به سیارک‌ها و مریخ محسوب می‌شود.

فضاپیمای اوریون ماموریت آرتمیس
فضاپیمای اوریون

اوریون در لغت به‌ معنی «شکارچی» بوده و جدیدترین فضاپیمای ناسا برای حمل انسان به فضا و اکتشافات دوردست از جمله سیاره مریخ به‌ شمار می‌رود. مراحل اجرایی این فضاپیما پس از اتمام پروژه فضاپیمای شاتل فضایی (Space Shuttle) ناسا کلید خورد و نخستین پرواز آزمایشی بدون سرنشین آن در ۵دسامبر۲۰۱۴ با موفقیت به‌ انجام رسید.

اوریون مانند فضاپیمای آپولو از یک کپسول حامل فضانوردان تشکیل شده است که می‌تواند در فضای ماورای زمین به اکتشاف در سیاره‌های دیگر و همچنین سیارک‌ها بپردازد و پس از آن به‌ وسیله چتر نجات به زمین بازگردد و در اقیانوس فرود آید.

منبع mehrnews
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=71308
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها