ترمز بادبانی برای ماهواره‌ها

2 136

دانشمندان چینی طی آزمایشی موفق شده‌اند یک ماهواره را با استفاده از بادبانی بزرگ که روی آن مستقر کرده بودند، از مدار خارج کنند تا در جو زمین بسوزد؛ عملیاتی که با هدف مقابله با تبدیل ماهواره‌های از رده خارج به زباله‌های فضایی صورت می‌گیرد. در این آزمایش از بادبانی بهره گرفته شد که از یک لایه نازک با ضخامت کمتر از یک دهم قطر مو تشکیل شده است.

این بادبان در حالت تاشده تقریبا به اندازه کف دست است، اما در صورت باز شدن ۲۵ متر مربع مساحت دارد. بادبان مذکور پس از اینکه عمر ماهواره به پایان رسید، در فضا مستقر می‌شود و سپس با افزایش سرعت حرکت ماهواره به ارتفاع‌های پایین‌تر، آن را به اتمسفر زمین می‌رساند تا در جو بسوزد.

این بادبان بر خلاف روش‌های رایج حذف زباله‌های فضایی مانند به‌کارگیری بازوهای رباتیک و اتصالات فضاپیماهای مخصوص به ماهواره‌ها در مدار، می‌تواند زباله‌های فضایی را بدون مصرف سوخت اضافی کاهش دهد. به گفته لی ید (Li Yide)، از آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای (Shanghai Academy of Spaceflight Technology) که سازنده این ابزار است، بادبان مورد اشاره برای انجام عملیات خود فقط به مقدار کمی نیروی الکتریسیته نیاز دارد.

ماهواره فضا فضایی
ترمز بادبانی چین برای خروج ماهواره‌ها از مدار

بادبان فضایی برای ماهواره‌های کوچک تا بزرگ

به گفته آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای که بیش از ۱۰ سال برای توسعه فناوری بادبان زمان صرف کرده است، این بادبان‌ها می‌توانند برای ماهواره‌ها با ابعاد مختلف از نانوماهواره‌ها گرفته تا ماهواره‌‌های بزرگ با چندین تن وزن مورد استفاده قرار گیرند.

لی ید یک ماهواره ۱۵ کیلوگرمی در ارتفاع ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین را مثال زد و گفت: «بدون اقدامات خروج از مدار، این ماهواره پس از پایان عمر مفید خود تا ۱۲۰ سال به حرکت در مدارش ادامه می‌دهد. اما در صورت استفاده از چنین بادبان‌هایی در این ماهواره می‌توان زمان حرکت آن را در مدار زمین به کمتر از ۱۰ سال کاهش داد.» این وسیله بادبانی در نمایشگاه هوایی جوهای (Zhuhai) چین امسال که نیمه اول نوامبر برگزار شد، در معرض دید عموم قرار گرفت.

منبع techchina
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=71152
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مصطفی
مصطفی
9 ماه قبل

ارتفاع 700 کیلومتری مگر اصلا هوایی وجود داره که بادبان موثر باشه؟