سازمان فضایی چین با فناوری‌ نانو بادبان خورشیدی ساخته است

0 209

سازمان فضایی چین در حال ساخت فیلم نانوکامپوزیتی است که انرژی مورد نیاز فضاپیما را تأمین می‌کند. این نانوکامپوزیت نقش بادبان خورشیدی را ایفا کرده و انرژی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.
کالت (CALT) به عنوان بازوی توسعه‌ ماهواره‌بر برنامه‌ فضایی چین، فیلم‌های نانوکامپوزیتی طراحی کرده که در تولید فضاپیماها قابل استفاده هستند. در این نانوکامپوزیت از گرافن برای تقویت ساختار ماده استفاده شده است و در نهایت محصولی به‌دست آمده که می‌تواند انرژی خورشید را به انرژی الکتریسیته تبدیل کند. با این کار فضاپیما قادر است با استفاده از نور خورشید ماموریت محول شده را انجام دهد.
این فناوری شبیه به تولید بادبان خورشیدی است؛ فناوری که چندی قبل توسط جاکسا (JAXA )در طول ماموریت ایکاروس (IKAROS ) به زحل استفاده شد. این نانوکامپوزیت برخلاف  بادبان خورشیدی که یک لایه‌ی بسیار نازک است، از یک فیلم گرافنی تشکیل شده‌است. براساس اطلاعات منتشر شده، محققان این پروژه موفق شدند که با استفاده از گرافن کارایی تولید انرژی را ۱۰۰۰ برابر بیشتر کنند.
سانگ شنجو، از کالت می‌گوید که نیرومحرکه‌ گرافنی می‌تواند انقلابی در سامانه‌های تولید انرژی ایجاد کرده و مسیر تازه‌ای برای تحقیقات فضایی باز کند. این فناوری هنوز در مرحله توسعه قرار دارد و برای رسیدن به تولید نمونه‌ اولیه نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.
ایده‌ی تولید نیروی محرکه با استفاده از گرافن به سال ۲۰۱۵ باز می‌گردد. در آن سال مقاله‌ای توسط محققان منتشر شده که این ایده در آن مطرح شده بود. البته اتحادیه‌ اروپا نیز به چنین ایده‌ای رسیده است، به‌‌طوری که آژانس فضایی اروپا با همکاری پیشگامی گرافن در حال کار روی این فناوری هستند.

منبع ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها