چین دومین ماژول ایستگاه فضایی خود را متصل کرد

2 2,525

چین ماژول ونتیان (Wentian) را به ایستگاه فضایی تیانگونگ (Tiangong) خود وصل کرد. این ماژول ۲مرداد۱۴۰۱ به وسیله حامل فضایی لانگ مارچ-۵بی (Long March-5B) از پایگاه فضایی ونچانگ (Wenchang) چین پرتاب و ۱۳ ساعت بعد به ایستگاه فضایی این کشور متصل شد. با اتصال ماژول بعدی این ایستگاه به نام منگتیان (Mengtian)، در اکتبر۲۰۲۲ فرآیند ساخت تیانگونگ به اتمام می‌رسد.

ایستگاه فضایی چین در مدار لئو و در ارتفاعی بین ۳۴۰ تا ۴۵۰ کیلومتری سطح زمین فعالیت خواهد کرد که مدت فعالیت آن بیش از ۱۰ سال تخمین زده شده است. ایستگاه مذکور در شرایط عادی امکان میزبانی ۳ فضانورد را دارد که در زمان جابجایی خدمه این تعداد می‌تواند به ۶ فضانورد هم برسد.

تیانگونگ یک ایستگاه T شکل با یک ماژول اصلی در مرکز و دو کپسول آزمایشگاهی در دو طرف خواهد بود. به‌گفته ژو جیانپینگ (Zhou Jianping)، طراح اصلی برنامه فضایی سرنشین‌دار چین، هر یک از این ماژول‌ها بیش از ۲۰ تن وزن خواهند داشت که وزن کلی این ایستگاه را به حدود ۶۶ تن می‌رساند. ماژول اصلی ایستگاه با نام تیانهه (Tianhe)، که قبلا به فضا پرتاب شده، دارای طول کلی ۱۶/۶ متر، قطر ۴/۲ متر و وزن برخاست ۲۲/۵ تن است.

ایستگاه فضایی تیانگونگ چین

ماژول تیانهه مرکز مدیریت و کنترل و همچنین محل اصلی زندگی خدمه خواهد بود که امکان پشتیبانی از برخی آزمایش‌های علمی و فناوری را دارد. فضای زندگی در ماژول اصلی حدود ۵۰ متر مکعب است که با در نظر گرفتن دو کپسول آزمایشگاهی، این فضا می‌تواند به ۱۱۰ متر هم برسد. تیانهه دارای دو درگاه است که به دو کپسول آزمایشگاهی متصل می‌شوند. به‌ علاوه، این ماژول سه درگاه برای اتصال فضاپیماهای سرنشین‌دار، باری و سایر فضاپیماها و یک خروجی برای فعالیت‌های فضانوردان در خارج از ایستگاه دارد.

از کپسول آزمایشگاهی ونتیان عمدتا برای آزمایش‌های علمی و فناوری، فعالیت‌ها و زندگی فضانوردان و همچنین به‌عنوان پناهگاهی برای مواقع اضطراری استفاده می‌شود. ونتیان مجهز به یک هوابند مخصوص برای پشتیبانی از فعالیت‌های خارج از ایستگاه و یک بازوی مکانیکی کوچک برای نصب خودکار و عملیاتی کردن ابزارهای بیرون از ایستگاه است.

در همین رابطه بخوانید: ایستگاه فضایی چین فضانورد خارجی جذب می‌کند

ایستگاه فضایی تیانگونگ چین
ایستگاه فضایی تیانگونگ چین و ماژول‌های آن

به گفته جیانپینگ، یک تلسکوپ اپتیکال (نوری) در کلاس تلسکوپ هابل نیز تا سال ۲۰۲۴ به این ایستگاه منتقل خواهد شد که با ارائه داده‌های رصدی، دانشمندان را در درک بهتر جهان یاری می‌دهد؛ تلسکوپی که قادر به رصد بیش از ۴۰ درصد آسمان طی ۱۰ سال است. این تلسکوپ CSST (سرواژه Chinese Space Station Telescope) نام دارد و از یکی از قابلیت‌های مهم آن امکان اتصال به ایستگاه فضایی در حال توسعه چین و سایر ایستگاه‌های فضایی سرنشین‌دار آینده عنوان می‌شود.

حامل فضایی لانگ مارچ-۵بی

لانگ مارچ-۵بی، ۱/۵ مرحله دارد که این امر سبب افزایش کارآیی و قابلیت اطمینان آن می‌شود؛ با این توضیح که بوسترهای این حامل به‌عنوان نیم مرحله به‌شمار می‌روند. حامل مذکور با طول کلی ۵۳/۷ متر، قطر ۵ متر و وزن برخاست ۸۳۷ تُن، قادر به حمل ۲۲ تُن محموله به مدار نزدیک زمین است.

حامل فضایی لانگ مارچ-۵بی
حامل فضایی لانگ مارچ-۵بی

لانگ‌ مارچ-۵بی دارای ۴ بوستر بوده که هر کدام ۳/۳۵ متر قطر دارند. این حامل فضایی همچنین قادر به ایجاد نیروی پیشران ۱۰۵۷۳ کیلونیوتن در هنگام برخاستن از زمین است. از لانگ‌مارچ-۵بی برای فرستادن محموله‌های حجیم و سنگین (شامل ماژول‌های ایستگاه فضایی چین) به مدارهای نزدیک زمین استفاده می‌شود.

منبع digiato
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها