ماهواره‌های مسطح به کمک ماهواره‌های مکعبی می‌آیند

0 216

شرکت آمریکایی آئرواسپیس (Aerospace) شکل جدیدی از ماهواره‌ها به نام «ماهواره مسطح» (DiskSat) را در جهت بهینه‌سازی حجم و مساحت اشغال‌شده در ماهواره‌برها در زمان پرتاب ساخته‌ است. ماهواره‌های مسطح جای ماهواره مکعبی را نمی‌گیرند، اما مکمل آن‌ها برای ماموریت‌هایی هستند که عمدتا از وسایل الکترونیکی نیازمند به قدرت بالاتر تشکیل شده‌اند. مهندسین آئرواسپیس اکنون قصد توسعه ماموریتی را دارند که طی ۱۸ ماه آماده پرواز شده و ماهواره‌های مسطح را وارد عمل کند.

مقایسه ماهواره مسطح و ماهواره مکعبی

یک ماهواره مسطح با قطر ۱ متر و ارتفاع ۲/۵ سانتی‌متر می‌تواند سلول‌های خورشیدی مورد نیاز برای تولید ۲۰۰ وات را در خود جای دهد. این در حالی است که ریچارد وله (Richard Welle)، دانشمند ارشد شرکت آئرواسپیس، می‌گوید: «برای دریافت ۲۰۰ وات سلول‌های خورشیدی روی یک ماهواره مکعبی، حتی اگر بزرگ باشد، به آرایه‌های قابل استقرار نیاز دارید.»

در همین رابطه بخوانید: چاپ سه‌ بعدی ماهواره به‌صورت کامل برای اولین بار

مقایسه ماهواره مسطح و ماهواره مکعبی
ماهواره مسطح و ماهواره مکعبی

یک ماهواره مسطح همچنین می‌تواند آنتنی با دهانه بزرگ را در خود جای دهد. وله در این باره می‌گوید: «شما می‌توانید آن را بدون قابلیت استقرار بر روی ماهواره مسطح قرار دهید، در حالی که برای انجام این کار در ماهواره مکعبی باید بدانید آنتن چگونه مستقر می‌شود.»

او معتقد است در یک منظومه ماهواره‌ای، برای فرستادن ۲۰ ماهواره طی هر پرتاب به مدار لئو، قرار دادن ۲۰ ماهواره مسطح راحت‌تر از قرار دادن ۲۰ ماهواره مکعبی در حامل فضایی است.

منبع spacenews
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=68344
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها