عربستان سعودی به توافقنامه آرتمیس ناسا پیوست

0 336

عربستان سعودی به عنوان بیست و دومین کشور به توافقنامه آرتمیس (Artemis) آژانس فضایی آمریکا ملحق شد. امضای این توافقنامه طی یک مراسم مجازی با حضور مدیران ناسا، مقامات وزارت امور خارجه ایالات متحده، کمیسیون فضایی عربستان سعودی (Saudi Space Commission) و سفارتخانه‌های دو کشور صورت گرفت.

پیش‌ از این علاوه بر ایالات متحده، بیش از بیست کشور از جمله استرالیا، ژاپن، بریتانیا، امارات، اوکراین، کره جنوبی، بحرین و رژیم صهیونیستی با امضای توافقنامه آرتمیس به این برنامه پیوسته بودند.

در همین رابطه بخوانید: نام خود را با ماموریت ناسا به ماه بفرستید+لینک ثبت‌نام

بیانیه کاخ سفید در رابطه با این توافق نشان می‌دهد که همکاری‌های بیشتری میان ایالات متحده و عربستان سعودی در عرصه فضا برنامه‌ریزی شده است. بر این اساس، آمریکا و عربستان سعودی در حال گسترش همکاری در همه زمینه‌های اکتشاف فضایی از جمله پروازهای فضایی سرنشین‌دار و همچنین رصد ماهواره‌ای زمین و همکاری‌های تجاری در فضای بیرونی زمین هستند. در این بیانیه به جزئیات و نحوه همکاری‌ها اشاره‌ای نشده است.

ناسا خود را برای ماموریت‌های آینده ماه و مریخ آماده می‌کند
سفر به ماه ناسا

توافقنامه آرتمیس ناسا

توافقنامه آرتمیس مجموعه‌ای از اصول و استانداردهای اکتشاف در ماه و استخراج منابع آن را شامل می‌شود. این معاهده در حقیقت شامل طیفی از اصول جهت‌دهنده ماموریت آتی ناسا در ماه و ورای آن یعنی اعماق فضا تا مقاصدی همچون مریخ است.

دستورالعمل‌ها و تعهدهای توافقنامه آرتمیس، موضوع‌هایی مانند شفافیت، انتشار اطلاعات علمی و جلوگیری از تولید زباله‌های ناشی از هر ماموریت در فضا را تحت پوشش قرار می‌دهند. آژانس فضایی آمریکا امیدوار است با موافقت کشورهای دیگر با این اصول، راه را برای استخراج منابع ارزشمند این کره باز کند.

ماموریت آرتمیس برنامه بین‌المللی بازگشت انسان به ماه به‌ رهبری ناسا است که طی آن انسان از جمله اولین زن به نزدیکی قطب جنوب ماه اعزام می‌شوند. هدف از این ماموریت که به‌وسیله آژانس فضایی آمریکا، شرکت‌های خصوصی صنایع هوافضای این کشور و دیگر سازمان‌ها در حال اجراست، حضور دائم انسان و ایجاد فضای مناسب برای فعالیت شرکت‌های خصوصی روی کره ماه و در نهایت سفر به مریخ عنوان شده است.

منبع spacenews
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=68301
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها