تصاویر فوق‌العاده جیمز وب از مشتری و حلقه‌های آن

1 2,499

ناسا تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب را از سیاره مشتری، قمر و حلقه‌های آن منتشر کرد. عکسی که با فیلتر طول موج کوتاه از ابزار دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) تلسکوپ گرفته شده است، نوارهای سیاره مشتری و قمر اروپا (Europa) را نشان می‌دهد. در این تصویر، لکه قرمز بزرگ هم قابل رویت است، اما به دلیل نحوه پردازش عکس، متمایل به سفید به‌نظر می‌رسد.

با استفاده از دیگر فیلترهای ابزار NIRCam، در تصویر خروجی، علاوه بر اروپا، قمرهای تبه (Thebe)، متیس (Metis) و حلقه‌های سیاره مشتری دیده می‌شود.

جیمز وب و منظومه شمسی

تصاویر ثابت می‌کنند که جیمز وب می‌تواند اجرام نسبتا کم‌نور مانند حلقه‌ها و قمرهای اطراف سیاره‌های درخشان مانند مشتری و زحل را ببیند. این توانایی در جستجوی مداوم نشانه‌های احتمالی حیات در نزدیکی زمین سودمند خواهد بود.

جیمز وب
تلسکوپ فضایی جیمز وب

به‌ عنوان مثال، دانشمندان معتقدند اروپا و انسلادوس (Enceladus)، دارای اقیانوس‌های مایع در زیر پوسته‌های خود هستند که ممکن است از مواد مناسب برای وجود حیات فرازمینی برخوردار باشند. به‌گفته‌ ناسا، جیمز وب ممکن است بتواند این قمرها و فواره‌های آب بیرون‌آمده از زیر سطح آن‌ها را مشاهده کند.

گفتنی است جیمز وب در اولین رصدهایش عمیق‌ترین تصویر کیهان را ثبت و در جو یک سیاره فراخورشیدی بخار آب پیدا کرد.

منبع gadgetnews zoomit
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=68278
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید
سعید
10 ماه قبل
امتیازدهی به مقاله :
     

بسیار عالی و جذاب، دوست دارم راجع به چیزهای جذابتر فضا و امکان زندگی در فضا و عواقب ماندن در فضا و قصه های مسافران فضا بیشتر بدانم. و همینطور مسافت‌های مختلف در فضا