نخستین ماهواره‌بر بومی کره جنوبی برای اولین بار ماهواره به فضا فرستاد

0 1,129

نخستین ماهواره‌بر بومی کره جنوبی برای اولین بار موفق به تزریق ماهواره به مدار شد. این ماهواره‌بر موسوم به KSLV-2 روز ۲۱ژوئن (۳۱خرداد) ساعت ۷:۰۰ به وقت گرینویچ از پایگاه فضایی نارو (Naro) کره به فضا رفت و طی آن ۶ ماهواره کره‌ای در مدار لئو قرار گرفتند. KSLV-2 که از آن با نام نوری (Nuri) نیز یاد می‌شود سال گذشته میلادی در نخستین عملیات پرتاب مداری توانسته بود به مدار مورد نظر برسد، اما در استقرار محموله در مدار ناکام ماند.

ماهواره‌بر نوری را موسسه تحقیقاتی هوافضای کره (Korean Aerospace Research Institute) طراحی کرده است. در این عملیات دو شبیه‌ساز محموله با وزن‌های تقریبی ۱.۳ تن و ۱۶۰ کیلوگرم به همراه ۴ ماهواره کوچک با اهداف ارتباطاتی، سنجشی و تحقیق و توسعه به فضا پرتاب شدند.

موشک ماهواره بر کره جنوبی

ماهواره‌بر بومی کره جنوبی

ماهواره‌بر سه مرحله‌ای نوری با طول کلی ۴۷.۲ متر و قطر ۳.۵ متر قادر به حمل ۱۵۰۰ کیلوگرم محموله به ارتفاع ۶۰۰ تا ۸۰۰ کیلومتری سطح زمین است. این ماهواره‌بر با وزنی معادل ۲۰۰ تن، مجهز به ۶ موتور بوده که ۴ موتور متعلق به مرحله اول و ۲ موتور دیگر متعلق به مراحل دوم و سوم هستند. همچنین مرحله اول آن توانایی تولید بیش از ۲۶۰۰ کیلونیوتن نیروی رانش را دارد.

نوری از سوخت جت A-1 و اکسیژن مایع برای تامین نیروی خود بهره می‌برد. کره جنوبی پیش‌تر تلاش ناموفقی در توسعه و پرتاب ماهواره‌بر داشت که طی آن حامل KSLV-1 را با کمک روسیه ساخته بود. این حامل بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ مجموعا ۳ بار به فضا پرتاب شد که فقط یک مورد آن موفق بود. KSLV-1 یک حامل دو مرحله‌ای با وزن ۱۴۰ تن بوده و در سال ۲۰۱۳ پس از تنها پرتاب موفق خود بازنشسته شد.

منبع rocketlaunch space wikipedia space.skyrocket
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=67700
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها