مولکول‌های اصلی حیات در نمونه یک سیارک کشف شد

0 1,655

نمونه‌هایی که در دسامبر۲۰۲۰ از سیارک ریوگو (Ryugu) به زمین برگردانده شده‌اند، بیش از ۲۰ نوع آمینو اسید (Amino Acids) دارند. آمینو اسیدها یکی از اجزای اصلی شکل‌دهنده پروتئین‌ها بوده و برای ایجاد مولکول‌های ارگانیک که حیات را خلق می‌کنند، ضروری هستند.

این اکتشاف اولین مدرک تاریخی مبنی بر وجود آمینو اسید در سیارک‌هاست و پیچیدگی‌هایی را درباره چگونگی ورود این مولکول‌های ارگانیک به زمین ایجاد می‌کند. محققان معتقدند که این مواد می‌تواند به‌ صورت غبار میان‌سیاره‌ای در منظومه شمسی پراکنده شده باشند. بررسی سنگ‌های قدیمی زمین قبلا نشان داده بود مولکول‌هایی شبیه مولکول‌هایی که در ریوگو پیدا شده است، میلیاردها سال قبل به زمین آمده‌اند.

ماموریت فضایی در سیارک ریوگو

فضاپیمای هایابوسا-۲ (Hayabusa-2) آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (JAXA) در سال۲۰۱۹ روی سیارک ریوگو در فاصله بیش از ۳۲۰ میلیون کیلومتری زمین فرود آمد و ۵/۴ گرم از سطح و زیرسطح این سیارک را نمونه‌برداری کرد.

ریوگو قطعه‌ای از یک سیارک بزرگ‌تر بوده که از همان گاز و غبار سازنده منظومه شمسی به وجود آمده است. این گاز و غبار در سطح ریوگو به خاطر سن بالای خود به دانشمندان نشان می‌دهد که حدود چهار میلیارد سال پیش، در زمان شکل‌گیری منظومه شمسی چه موادی در فضا در جریان بوده است. به گفته پژوهشگران، ریوگو دارای ابتدایی‌ترین مواد منظومه شمسی است که تاکنون موفق به مطالعه درباره آن‌ها شده‌اند.

فضاپیما سیارک ریوگو
فضاپیمای هایابوسا-۲

هدف نهایی محققان این است که بفهمند ترکیبات ارگانیک چگونه در محیط‌های فرازمینی به وجود آمده‌اند. بنابراین آن‌ها قصد دارند ترکیبات ارگانیک زیادی از جمله آمینو اسیدها، ترکیبات سولفور و ترکیبات نیتروژن را بررسی کنند تا انواع ترکیب‌های ارگانیک را در سیارک‌ها بشناسند.

حالا می‌توان این احتمال را مطرح کرد که مولکول‌های ارگانیک مهم اولین بار از طریق برخورد شهاب‌ها و سیارک‌ها به زمین آمده باشند. با این حال، تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا این مسئله کاملا به اثبات برسد؛ هرچند که تشخیص مواد زمینی از فرازمینی در محل برخورد سیارک‌ها در زمین کار دشواری است؛ چرا که این نواحی به سرعت توسط مولکول‌های زمینی آلوده شده‌اند.

منبع digiato
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=67295
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها