فضاپیمای دراگون از ایستگاه فضایی به زمین بازمی‌گردد

0 471

فضاپیمای دراگون (Dragon) متعلق به شرکت فضایی اسپیس‌ایکس(SpaceX) طی یک بازگشت ۴۸ ساعته، بیش از ۱۸۰۰ کیلوگرم نتایج آزمایشات و تحقیقات را به زمین می‌آورد.
فضاپیمای دراگون اسپیس‌ایکس در نهایت پس از چند روز تاخیر به علت شرایط نامساعد آب و هوا، با نزدیک دو تن از نتایج تحقیقات تکمیل شده و قطعات تعویضی ایستگاه فضایی بین‌المللی که می‌تواند برای سایر مأموریت‌های اکتشافی استفاده شود، در حال بازگشت به خانه است.
این فضاپیما بیش از یک ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی بود و تدارکات و امکانات لازم برای تحقیقات را برای محققان ساکن این ایستگاه تامین کرد.
دراگون به تلاش اسکات تینگل، مهندس پرواز که نظارت بر جداسازی و بازگشت این فضاپیما را بر عهده داشت، از بازوی رباتیک ایستگاه فضایی رها شد.


اسپیس‌ایکس در سال‌های اخیر پرتاب‌های قابل توجهی داشته است، اما بازگشت امروز فضاپیمای دراگون با توجه به بار سنگینی که حمل می‌کند، یکی دیگر از آزمون‌های مهم برای این شرکت است.
فضاپیمای دراگون در حال حاضر تنها فضاپیمای ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی است که قادر به بازگشت به زمین است.
این دومین سفر دراگون به ایستگاه فضایی(ISS) بود که از ماهواره‌بر قابل بازیابی فالکون۹ (Falcon-9) و از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب شد.
آزمایشاتی که توسط این فضاپیما به زمین می‌آیند، طیف گسترده‌ای را پوشش می‌دهند. چند مورد از این آزمایشات نشان می‌دهد که چگونه برخی موجودات با زندگی در فضا ارتباط برقرار می‌کنند و تعاملشان با زندگی در فضا چگونه است.
همچنین یک آزمایش خاص شامل زیستگاه‌هایی برای موش‌ها توسط محققان ساکن ایستگاه فضایی ایجاد شده است که ناسا می‌خواهد موش‌ها و جوندگان را به فضا ببرد تا ببیند بدن آن‌ها در اثر زندگی در فضا چه تغییراتی می‌کند.
همچنین نتایج آزمایش آزمایشگاه Fruit Fly به زمین بازمی‌گردد. تیم تحقیقاتی ایستگاه فضایی در این آزمایش بررسی کرد که چگونه مگس میوه حاوی بیش از 75 درصد بیماری‌های انسان است.
بنابراین این آزمایش برای درک اینکه چگونه فضا بر سیستم ایمنی مگس میوه تأثیر می‌گذارد، حیاتی بود. پس از بازگشت به زمین، این تحقیق می‌تواند در چگونگی آماده‌سازی سیستم ایمنی بدن فضانوردان برای ماموریت‌های فضایی از جمله ماموریت‌های قریب‌الوقوع مریخ، نقش حیاتی داشته باشد.


همچنین یک قطعه از محموله بازگشتی، ربات فضانورد موسوم به روبونات (Robonaut) است که به همراه پروژه‌های پژوهشی دیگر به خانه بازمی‌گردد.
روبونات عضو رباتیک خدمه ناسا (NASA) در ایستگاه فضایی است و در حالی که در ابتدا به نظر ایده خوبی بود، اما برای تیم مشکل‌ساز شد و تصمیم به بازگرداندن آن گرفتند.
این ربات در روشن شدن در حالت چرخش در مدار و چند مورد دیگر مشکل داشت که در نهایت آنها به این نتیجه رسیدند که باید به خانه بازگردد تا آن را تعمیر کنند.
ناسا اعلام کرد زمانی که فضاپیمای دراگون به سلامت فرود بیاید، اسپیس‌ایکس آن را اعلام می‌کند.
آژانس فضایی آمریکا خاطر نشان کرد که این فرود پخش زنده نخواهد شد.

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6708
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها