رصد ستاره‌های پرسرعتی که از کهکشان دیگری آمده‌اند

0 340

اخترشناسان با استفاده از داده‌های ماهواره آژانس فضایی اروپا موفق به شناسایی ستاره‌های سریعی شدند که به احتمال زیاد از یک کهکشان دیگر مهمان راه شیری شده‌اند.
ستاره‌های اسرارآمیز خارج راه شیری در کهکشان با سرعت ۱.۵ میلیون مایل در ساعت (۲.۵ میلیون کیلومتر در ساعت) حرکت می‌کنند.
نزدیک به ۳۰ ستاره فراری (runaway stars) که از کهکشان خود فرار کرده بودند، توسط ماهواره سازمان فضایی اروپا (ESA) شناسایی شده است که حداقل دو ستاره در حال سفر درون راه شیری هستند.
تعدادی از این اجرام بین کهکشانی بخشی از سیستم ستاره‌های دوتایی بودند که از هم جدا شده‌اند و یکی از آن هر جفت به فضا پرتاب شده است.
محققان دانشگاه لیدن (Leiden University) هلند، با استفاده از داده‌های ماهواره گایا (Gaia)  آژانس فضایی اروپا به این نتایج رسیدند.
این کاوشگر فضایی که فاصله و سرعت ستارگان در کهکشان را دنبال می‌کند، ماه گذشته دومین سری از اطلاعات خود درباره حدود ۱.۷ میلیارد ستاره را عرضه کرد.

گایا سرعت هفت میلیون از این اجرام آسمانی را هنگامی که آن‌ها به سمت زمین یا خلاف آن حرکت می‌کردند، اندازه‌گیری کرد.
این مطالعه به رهبری توماسو مارکتی (Tomasso Marchetti)، اخترشناس انجام شد. آن‌ها ستارگانی که سریع تر از ۴۵۰ کیلومتر در هر ثانیه حرکت می‌کردند را انتخاب کردند.
سپس محاسبه کردند که ۲۸ ستاره از این گروه بیش از ۵۰ درصد احتمال فرار از کشش گرانشی راه شیری داشته‌اند، که این نشان می‌دهد آنها از کهکشان‌های دیگر سفر کرده‌اند.
تعداد کمی از این ستاره‌های رها شده مسیرهایی داشتند که نشان می‌دهد از مرکز کهکشان پرتاب شده بودند.

در این موارد، گرانش عظیم ابرسیاهچاله مرکزی، ستاره‌های دوتایی را از هم جدا می‌کند و یکی از جفت‌ها را به فضا پرتاب می‌کند.
ستاره‌های دیگر در دیسک ستاره‌ای کهکشان راه شیری -قسمت مسطح کهکشان مارپیچی در اطراف برآمدگی مرکزی- ردیابی شدند.
محققان گفتند که منبع احتمالی این اجرام یک سیستم دوتایی است که در آن یک ستاره منفجر شده است.
سرعت و مدار این اجرام نشان می‌دهد که حدود نیمی از این ۲۸ ستاره پرسرعت، به احتمال زیاد در خارج از کهکشان ما ایجاد شده‌اند.

مرموزترین ستاره‌های این گروه، دو ستاره با سرعت بیش از ۷۰۰ کیلومتر بر ثانیه هستند که به گفته یکی از دانشمندان، آن‌ها را تبدیل به اکتشافات خاص می‌کند.
داشمندان مشتاقانه به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این ستارگان از تلسکوپ‌های زمینی هستند.
محققان می‌گویند در حالی که این ستاره‌ها سریع هستند، اما حتی نزدیک به سریع‌ترین جرم در کهکشان هم نیستند. چرا که ستاره‌ها در این مسیرها می‌توانند به سرعت ۱۲۰۰ کیلومتر در هر ثانیه یا ۴.۳ میلیون کیلومتر در ساعت برسند.
اما سریع‌ترین دایره در اطراف سیاهچاله مرکزی کهکشان است که ستارگان در آن با بیشینه سرعت ۱۲ هزار کیلومتر در هر ثانیه معادل ۴۳ میلیون کیلومتر بر ساعت سفر می‌کنند.

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6706
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ليلا
ليلا
3 سال قبل

توي اين شكوه و جلال موندم كاش عمرمون كفاف ميداد و ميديديم چه اتفاقي ميفته شايدم اگر به خواب ابدي بريم همه ي رازها بر ملا بشه شايد علت اينكه زنده نميمونيم تا همه چيز رو بفهميم اينه كه مغز انسان قادر به هضمش نباشه و منفجر بشه .خيلي عجيبه خيلي