ناسا به مریخ کاوشگر می فرستد

0 281

ناسا (NASA) قصد دارد روز شنبه پانزدهم اردیبهشت کاوشگری به مریخ بفرستد تا علائم حیاتی سیاره مانند دما و رویدادهای مربوط به لرزش آن را بررسی کند.
سازمان فضایی ناسا قصد دارد کاوشگری برای تحقیق درباره عمیق ترین رازهای مریخ به فضا بفرستد. کاوشگر اینسایت (InSight) این سازمان قرار است شنبه همراه یک ماهواره‌بر اطلس۵ (United Launch Alliance Atlas V) از مقر وندربرگ در کالیفرنیا به آسمان پرتاب شود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این کاوشگر که با نورخورشید کار می کند در بیست‌وشش نوامبر (پنج آذرماه) در بخش شمال خط استوای مریخ فرود می‌آید. در مرحله بعد دوسال را صرف مطالعه ساختاری داخلی سیاره و ترکیبات آن می‌کند.
توماس زوربوشن، مدیر بخش ماموریت‌های علمی ناسا در یک کنفرانس خبری در این‌باره گفته بود: «این کاوشگر در اصل علائم حیاتی مریخ مانند دما را رصد می کند. از زمان تشکیل این سیاره در ۴.۵ میلیارد سال قبل، این نخستین تحقیق کامل از سیاره به حساب می آید.»
این کاوشگر با استفاده از دو ابزار علمی عملیات‌های تحقیقاتی را انجام می‌دهد. یکی از آن‌ها دستگاهی به‌نام SEIS است که رویدادهای مربوط به لرزش سیاره را رصد می‌کند . همچنین تاثیرات شهاب سنگی را بر آن بررسی می‌کند. این دستگاه به درک بهتر دانشمندان از پوسته رویی سیاره سرخ کمک می کند.
 دستگاه دیگر بسته جریان گرمایی و ویژگی های فیزیکی یا HP3 است که در عمق پنج متری سیاره فرو می‌رود و گرمای بخش‌های زیرین سیاره را رصد می‌کند. این اطلاعات رازهای زیادی درباره چگونگی تشکیل سیاره را فاش می کند.

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6640
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها