انعقاد تفاهم نامه همکاری چهارجانبه به منظور ایجاد و حمایت از کسب و کارهای فضاپایه

0 632

سازمان فضایی ایران، در راستای حمایت از ایجاد کسب و کارهای نوین و توسعه کسب و کارهای موجود فضاپایه، تفاهم‌نامه‌ای در راستای همکاری مابین سازمان فضایی ایران و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با حمایت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به امضا رساند.
دکتر براری؛ معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، با تاکید بر ضرورت توسعه زنجیره ارزش صنعت فضایی در کشور گفت:«با توجه به رشد قابل توجه اقتصاد نوظهور فضایی، لازم است بستر لازم برای حضور و فعالیت کارآفرینان، نوآوران، متخصصین و فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها جهت توسعه کسب و کارهای فضاپایه فراهم شود تا این کسب و کارها رونق گرفته و به ارائه خدمات تخصصی و کاربردی جدید بپردازند».
رئیس سازمان فضایی ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت:«برای تحقق حضور حداکثری همه بخش‌ها در تثبیت و توسعه چرخه کامل فناوری فضایی، توسعه کسب و کارها، جذب سرمایه‌گذاری خصوصی و شناسایی فعالان این حوزه ضروری است با ایجاد شبکه‌ای کامل از شرکت‌های مرتبط با این حوزه، هم‌افزایی لازم برای رونق علمی و اقتصادی این مجموعه را شکل داد».


معاون وزیر ارتباطات استفاده حداکثری از ظرفیت‌های طرفین تفاهم‌نامه و سایر نقش آفرینان را در حمایت و توسعه کسب‌و‌کارهای فضاپایه به منظور توسعه فناوری فضایی و کاربردهای آن و حرکت به سوی بومی‌سازی و خودکفایی را از اهداف مهم این تفاهم نامه برشمرد.
دکتر براری در خصوص نحوه اجرای این تفاهم نامه گفت:«ابتدا شرکت‌های فعال و نقش‌آفرینان در حوزه کاربرد و خدمات فضایی شناسایی خواهند شد و یک بانک اطلاعاتی از همه شرکت‌های مرتبط به همراه توانمندی‌ها، محصولات و خدمات شکل می‌گیرد. در ادامه مشاوره و آموزش‌های لازم در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد تا بتوانند بازار خود را توسعه دهند. علاقمندان و دانش آموختگان دانشگاهی نیز برای تشکیل شرکت‌های نوپا هدایت و حمایت خواهند شد. دسترسی به داده‌های ماهواره‌ای، دریافت تسهیلات ویژه و شرکت در رویدادهای شبکه و سمینارهای آموزشی از مزایای عضویت در این شبکه خواهد بود».
دکتر براری، فراهم آوردن بستر لازم برای حضور موثر و نقش آفرینی همه بخش‌ها و به‌ویژه بخش خصوصی، تلاش حداکثری به منظور تامین و توسعه زیرساخت‌های فنی موردنیاز، تقویت آرشیو ملی داده‌های فضایی و برقراری تعاملات با متولیان حوزه‌های مختلف کاربرد فناوری فضایی را از اهم وظایف سازمان فضایی ایران در این تفاهم نامه دانست و افزود:«سازمان فضایی ایران داده‌های ماهواره‌ای موجود در کشور را دراختیار این شبکه قرار خواهد داد و از ایجاد یک آرشیو غنی از این داده‌ها در جهت ارائه خدمات به روز و کاربردی به جامعه حمایت خواهد کرد».
گفتنی است دبیرخانه این شبکه همکار در سازمان فضایی ایران مستقر و مدیریت و راهبری آن به عهده این سازمان خواهد بود.

منبع سازمان فضایی ایران
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6593
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها