بازدید رییس سازمان فضایی از موسسه سنجش از دور بصیر

0 596

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، در این بازدید که مدیرعامل موسسه بصیر به توضیح زمینه‌های مختلف فعالیت این شرکت در حوزه سنجش از دور پرداخت. دکتر براری در سخنانی، با اشاره به توسعه بخش خصوصی به عنوان یکی از دغدغه‌های کشور گفت:«در ۳۰ سال گذشته دانشگاه‌های ما در شکل‌گیری زیست بوم حوزه فضا خوب عمل کردند و ۳۰ هزار نیروی متخصص در این حوزه آموزش داده شده است که باید از این سرمایه انسانی ارزشمند استفاده حداکثری کرد و به جامعه خدمت ارائه نمود».
وی با تاکید بر اهمیت افزایش سهم ایران در زنجیره اقتصاد جهانی فضا گفت:«با توجه به شاخص‌های جهانی سهم ما از اقتصاد دنیا باید از یک دهم درصد کنونی به فرمایش مقام معظم رهبری، به ۶ درصد ارتقا یابد. رییس سازمان فضایی ایران، راهکار تحقق این هدف را استفاده حداکثری از ظرفیت نیروی انسانی متخصص و زیرساخت‌های موجود دانست».
به گفته براری تثبیت و توسعه فناوری فضایی که از اولویت‌های کشور و سازمان فضایی است، یکی از زمینه‌های مهم همکاری با بخش خصوصی است که دو طرف می‌توانند همکاری نزدیکی در حوزه‌های مشاوره، نظارت و بهره‌برداری از ظرفیت‌های بین‌المللی داشته باشند.
دکتر براری، توسعه کاربردهای فناوری فضایی را مبحث دیگری عنوان کرد که با توجه به ظرفیت‌های انسانی و زیرساخت موجود می‌تواند به افزایش سهم کشور در اقتصاد جهانی فضا کمک کند.
وی با بیان چشم انداز حوزه سنجش از دور در دنیا تا سال ۲۰۴۰ و رشد ۱۴۰۰ درصدی آن افزود:«خوشبختانه حرکت دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی، نعمتی است که باید از آن بهره برد».
رییس سازمان فضایی ایران خواستار عبور شرکت‌های دانش بنیان از مدل کارفرما‌/‌پیمانکار به ارائه خدمات شد و گفت:«حرکت به این سمت موجب توسعه کسب و کارهای جدید و ورود ایده‌های نو به بازار شده و توسعه بازار را به همراه دارد».
وی تصریح کرد:«به دنبال این هستیم که بستری برای حضور شرکت‌های توانمند حوزه سنجش از دور فراهم کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌هایی که در اختیارشان قرار می‌دهیم، خدمات ارائه نمایند که در این راستا حوزه‌های کشاورزی، خدمات شهری، هواشناسی، محیط زیست و مدیریت بحران بر اساس نیازهای کشور شناسایی شده و در اولویت قرار دارند».
وی با تاکید بر اینکه بازار خدمات فضایی بازار بزرگی است، خاطر نشان کرد:«در بخش فضایی ظرفیت‌های مناسبی موجود است که در حال تدوین برنامه‌ای برای استفاده حداکثری از آن برای ارائه خدمات جامع و به ویژه صادرات فناوری و علمی هستیم که زمینه همکاری مشترک وجود دارد».
دکتر براری با اشاره به نقش حاکمیتی سازمان در زمینه بسترسازی برای حضور حداکثری بخش خصوصی گفت:«رفع موانع قانونی پیش روی بخش خصوصی و تضمین بازار، دغدغه این بخش است و ما می‌توانیم با همکاری هم بازار را بزرگ تر و اقتصاد را رشد دهیم».
وی ابراز امیدواری کرد که در بخش سنجش از دور نیز نظام اپراتور/رگولاتور شکل بگیرد و با ورود بازیگران جدید بخش خصوصی به این حوزه، اقتصاد شبکه بزرگ تر شده و شاهد ایجاد کسب و کارهای مختلفی باشیم که به سازمان فضایی در جهت ارائه خدمات اولویت دار اجتماعی کمک می کنند.
معاون وزیر ارتباطات در ادامه پیشنهاد ایجاد کمیته‌های مشترک تخصصی جهت بررسی راه‌های همکاری در زمینه‌های مورد علاقه دو طرف را ارائه داد که مورد استقبال قرار گرفت.


وی در عین حال از همکاری نزدیک این سازمان با سازمان فناوری اطلاعات خبر داد و افزود:«به منظور استفاده از ظرفیت‌های موجود و رشد صنعت فضایی، زمینه ایجاد مجموعه‌ای متشکل از شرکت‌های دانش بنیان عرصه فضا با شرکت‌های فناوری اطلاعات را ایجاد خواهیم کرد».
محسنی؛‌مدیرعامل شرکت سنجش از دور بصیر نیز در این دیدار با تقدیر از معاون وزیر ارتباطات در برگزاری این نشست، گفت:«حوزه های امیدوار کننده ای برای همکاری وجود دارد که ما را به ادامه فعالیت دلگرم می کند».
وی با تاکید بر نقش حاکمیت در تامین ابزار و داده‌ها، از تجربیات شرکت در زمینه‌های مختلف یاد کرد و خواستار تسهیل دسترسی به اطلاعات ماهواره‌ای با دقت بالا جهت ارائه به متقاضیان مربوط در حوزه‌های مختلف شد که با قول مساعد دکتر براری در زمینه تامین داده‌های مورد نیاز کسب و کارهای فضاپایه همراه بود.

منبع سازمان فضایی ایران
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6588
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها