ماهواره چین برای خدمات ارتباطی رادیو و تلویزیون به فضا پرتاب شد

0 142

چین یک ماهواره مخابراتی را به وسیله ماهواره‌بر لانگ مارچ-۳بی/ای (Long March-3B/E) به فضا پرتاب کرد. این ماموریت روز جمعه ۱۵آوریل (۲۶فروردین) ساعت ۱۲:۰۰ به وقت گرینویچ از پایگاه فضایی ژیچانگ (Xichang) در جنوب غربی چین انجام شد و طی آن ماهواره چایناست-۶دی (ChinaSat-6D) در مدار ژئو قرار گرفت.

ماهواره مذکور را آکادمی فناوری فضایی چین (China Academy of Space Technology) برای شرکت چاینا ست‌کام (China Satcom) این کشور ساخته است. هدف از ماموریت چایناست-۶دی ارائه خدمات ارتباطات ماهوار‌ه‌ای تجاری به وسیله ۲۵ ترانسپاندر باند C این ماهواره برای ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی و شبکه‌های تلویزیونی کابلی عنوان شده است.

ماهواره مخابراتی چین
نمای ماهواره چایناست-۶دی در حال مونتاژ

این ماهواره با عمر طراحی ۱۵ سال از باس DFH-4 بهره می‌برد و جایگزین چایناست-۶آ خواهد شد که در سال ۲۰۱۰ در مدار زمین قرار گرفت.

ماهواره‌بر لانگ مارچ-۳بی

لانگ‌مارچ-۳بی/ای نسخه پیشرفته لانگ مارچ-۳بی بوده که پس از بازنشسته شدن این ماهواره‌بر، جایگزین آن شده است. لانگ‌مارچ-۳بی/ای با وزنی بالغ بر ۴۵۸ تن، می‌تواند ۱۱.۲ تن محموله را به مدار لئو و ۵.۱ تن محموله را به مدار انتقالی زمین‌ثابت (GTO) حمل کند. ماهواره‌بر مورد بحث دارای طول کلی ۵۶.۳ متر بوده، قطر مراحل اول و دوم آن ۳.۳۵ متر و قطر مرحله سوم آن نیز ۳ متر است.

لانگ مارچ-۳بی یک ماهواره‌بر سه مرحله‌ای است که قابلیت چهار مرحله‌ای شدن را نیز دارد و آکادمی فناوری حامل‌های فضایی چین (China Academy of Launch Vehicle Technology) آن را ساخته است. ماهواره‌بر مذکور نخستین بار در سال ۱۹۹۶ به فضا پرتاب شد و با احتساب این عملیات تاکنون ۸۴ ماموریت را به‌انجام رسانده که در ۴ مورد آن ناموفق عمل کرده است.

لانگ مارچ-۳بی از دی متیل هیدرازین نامتقارن (UDMH) و دی‌نیتروژن تتراکسید (Dinitrogen tetroxide) به‌عنوان سوخت بهره می‌برد و هر عملیات پرتاب آن ۵۰ تا ۷۰ میلیون دلار هزینه دربردارد.

منبع rocketlaunch wikipedia nasaspaceflight
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=65662
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها