افزایش دقت تصاویر ماهواره‌ای با استفاده از انعکاس نور ماه از زمین

0 245

ناسا تلسکوپی را به فضا فرستاده است تا توسط آن میزان انعکاس نور ماه از زمین را اندازه‌گیری کرده و از این طریق امکان ارزیابی انرژی طیف‌های فرکانسی دریافتی ماهواره‌های سنجشی از این نور فراهم شود؛ بدین ترتیب می‌توان دقت و پایداری پایش ماهواره‌های سنجشی را افزایش داد.

این تلسکوپ به نام ایر-لوسی (Air-LUSI) بر روی هواپیمای ارتفاع بالای ER-2 ناسا قرار گرفته است؛ هواپیمایی که می‌تواند در ارتفاع ۷۰ هزار فوتی، بر فراز ۹۵ درصد جو زمین به پرواز در‌آید.

nasa aircraft
هواپیمای ER-2

کوین تورپی (Kevin Turpie)، محقق اصلی ایر-لوسی از دانشگاه مرینلند (University of Maryland) آمریکا، می‌گوید: «قمر زمین را می‌توان به عنوان معیاری مستقل برای تنظیم داده‌های تصویری ماهواره‌ها در نظر گرفت. ماه بسیار پایدار بوده و می‌تواند به عنوان یک مرجع کالیبراسیون برای تصاویر ماهواره‌ای عمل کند، چرا که خیلی کم تحت تاثیر عوامل روی زمین مانند آب‌وهوا قرار می‌گیرد. در نتیجه به وسیله آن قادر به تنظیم ماهواره‌های سنجشی خود هستیم.» در حقیقت تنظیم ماهواره‌ها با کالیبره کردن طیف‌های بازتاب‌شده از نور ماه صورت می‌گیرد.

چنین روشی این مزیت را دارد که نور ماه در فازهای مختلف قمر زمین مورد مطالعه قرار می‌گیرد و در عین حال می‌توان تلسکوپ در حال پرواز را به منظور ارزیابی، نگهداری و در صورت لزوم تعمیر به زمین بازگرداند. بنابر اظهارات محققان این پروژه، اندازه‌گیری‌های ایر-لوسی جهت بهبود دقت مدل‌های انعکاس نور ماه، بالای ۹۹ درصد دقت دارند.

به گفته تورپی، هنگامی که اندازه‌گیری‌های ایر-لوسی برای بهبود دقت مقدار کل نوری که از ماه می‌آید، استفاده می‌شود، می‌توان اندازه‌گیری‌های دقیق‌تری از زمین با استفاده از رصدخانه‌های فضایی فعلی و آینده انجام داد.

تلسکوپ ناسا
تلسکوپ ایر-لوسی ناسا

تلسکوپ ایر-لوسی

ایر-لوسی با مشارکت موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) آمریکا، سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده (U.S. Geological Survey) و دانشگاه مک مستر (McMaster University) کانادا ساخته شده است. آژانس فضایی آمریکا دارای بیش از ۲۰ ماهواره برای رصد سراسر زمین است که محققان کشورهای مختلف جهان از داده‌های آن‌ها استفاده می‌کنند.

منبع nasa scitechdaily
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=65524
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها