ماهواره اسرائیلی سامانه‌های موشکی اسکندر روسیه را در سوریه را رصد کرد

0 1,149

یک رسانه رژیم صهیونیستی گزارش داد، ماهواره‌های این رژیم توانسته‌اند سامانه‌های موشکی زمین به زمین “اسکندر” روسیه مدل SS-26 را در پایگاه هوایی روسیه در شهر لاذقیه سوریه تشخیص دهند و گمان برده می‌شود که روس‌ها از این موشک‌ها که قادر به هدف قرار دادن شهرهای تل‌آویو و بیت‌المقدس بوده و کلاهک نیم تنی حمل می‌کنند، در سوریه استفاده می‌کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه یدیعوت آحارونوت، ماهواره اسرائیلی “اروس بی” که تحت عملیات شرکت اسرائیلی ISI قرار دارد، دو سامانه موشکی اسکندر SS-26 روسیه را در شهر لاذقیه سوریه تشخیص داده و تصاویری از آن را منتشر کرده است.

کارشناسان شرکت ISI می‌گویند، این سامانه‌ها ابتدا توسط روس‌ها زیر تورهای استتار مخفی شده بودند اما باریدن باران‌های سنگین در منطقه طی هفته‌های اخیر روس‌ها را مجبور کرده این سامانه‌ها را از زیر این تورها خارج کنند و در معرض دید ماهواره‌ها قرار دهند. همچنین دو خودروی دیگر نیز در منطقه دیده شده که گمان برده می‌شود بخشی از سامانه اسکندر SS-26 باشند.

موشک‌های زمین به زمین اسکندر برد 400 تا 500 کیلومتری دارند و دقت اصابت آنها 5 متر است. این موشک‌ها قادر به حمل کلاهک نیم تنی هستند و هم اکنون شهرهای تل‌آویو، بیت‌المقدس و حیفا در تیررس آنها قرار دارند.
روس‌ها پیش از این از موشک‌های SS-26 در زمان جنگ با گرجستان در سال 2008 استفاده کردند و تاثیر آنها ثابت شد. همچنین این موشک‌ها در چند مورد در سوریه استفاده شدند.
اسرائیل اظهار نگرانی کرده که این موشک‌ها از روس‌ها در سوریه دزدیده شده و در اختیار حزب‌الله لبنان قرار داده شود.
گمان برده می‌شود روس‌ها به این علت این موشک‌ها را در غرب سوریه مستقر کرده‌اند تا بازدارندگی در مقابل غربی‌ها ایجاد کنند چراکه اخیرا اروپاییان هزینه‌هایشان برای سامانه‌های ضد موشکی را افزایش داده‌اند.

منبع ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=652
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها