دانلود مستند فضایی با زیر نویس فارسی

پروازهای بالگرد مریخی ناسا بر فراز سیاره سرخ تا چه زمانی ادامه دارد؟

0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

ناسا اعلام کرد بالگرد مریخی نبوغ (Ingenuity) تا ماه سپتامبر (شهریور- مهر ماه) به عملیات خود در مریخ ادامه خواهد داد. نبوغ در فوریه۲۰۲۱ همراه با مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) روی سطح سیاره سرخ فرود آمد و تاکنون بیش از ۲۰ پرواز بر فراز مریخ انجام داده است.

بالگرد مریخی نبوغ ناسا

بالگرد مورد بحث به‌جز سامانه پرواز به تجهیزات خاص دیگری برای انجام تحقیقات مجهز نشده است و به جمع‌آوری نمونه یا تحلیل خاصی نمی‌پردازد. در واقع هدف ناسا از اعزام نبوغ به این ماموریت، بررسی شرایط پرواز در اتمسفر رقیق و نازک مریخ است. نبوغ دارای ۱.۸ کیلوگرم وزن بوده و بخش مهمی از ماموریت ۲.۷ میلیارد دلاری استقامت محسوب می‌شود.

بالگرد-مریخی-ناسا

بنابر اعلام آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا، بالگرد مذکور که سرعت آن به ۳۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، تا زمان استقرار در دهانه جزرو (jezero) مریخ برای تامین انرژی به کاوشگر وابسته بود؛ اما پس از آن از طریق پنل خورشیدی انرژی مورد نیازش را تامین می‌کند. این پنل روی پروانه‌های دو قلویی نصب شده که خلاف جهت هم می‌چرخند. پروانه‌های این بالگرد نیروی کافی را برای به پرواز درآوردن آن تولید می‌کنند. نبوغ اولین وسیله‌ای محسوب می‌شود که انسان توانسته آن را بر فراز سطح سیاره‌ای به‌جز زمین به‌پرواز درآورد.

 

منبع digiato espash
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=65054
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها