رونمایی از ماه‌نورد با قابلیت حمل انسان روی قمر زمین

0 250

استارت‌آپ آمریکایی استرولب (Astrolab) ماه‌نوردی را به نام فلکس (FLEX) معرفی کرده که برای جابجایی انسان و محموله در سطح ماه طراحی شده است و احتمالا در ماموریت آرتمیس (Artemis) ناسا استفاده می‌شود. این ماه‌نورد ظرفیت حمل محموله ۱۵۰۰ کیلوگرمی و همچنین جابه‌جایی دو فضانورد را دارد. وسیله مذکور از راه دور و بدون نیاز به همراهی فضانوردان نیز قابل کنترل است. انعطاف‌پذیری و نرم بودن اجزای فلکس، آن را قادر می‌سازد تا خم شود و محموله‌ها را روی سطح سیاره جابجا کند.

در همین رابطه بخوانید: ماه سرانجام از مدار خود خارج خواهد شد؟

سازندگان این ماه‌نورد برای حصول اطمینان از عملکرد فلکس آن را بارها در دره‌هایی شبیه به دره‌های ماه آزمایش کرده‌اند و همچنان قصد دارند این آزمایش‌ها را ادامه دهند. ماه‌نورد به علت تفاوت گرانش در سطح ماه و زمین باید حداکثر حدود ۵۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشد و به‌طور مستقیم از سطح زمین کنترل شود. ماه‌نوردها می‌بایست خود را با شرایط سختی تطبیق دهند؛ مانند تشعشع‌های فراوان سطح ماه، شب‌های سرد قمر زمین، دمای ۱۳۰- درجه سانتی‌گراد و مدت زمان دو هفته‌ای که ماه در تاریکی کامل فرو می‌رود.

سازندگان فلکس ادعا می‌کنند عایق ضخیم این ماه‌نورد در برابر تشعشع‌ها مقاوم است. همچنین ظرفیت باتری داخلی آن به قدری است که می‌تواند ۱۰۰ تا ۳۰۰ ساعت در قطب جنوب ماه، سردترین قسمت قمر زمین، دوام بیاورد؛ هنگامی که خورشید مجددا طلوع کند، باتری‌های آن نیز شارژ خواهند شد. گفتنی است از آنجا که ناسا پروژه آرتمیس را تا سال ۲۰۲۵ به تعویق انداخته، استرولب زمان بیشتری دارد تا بر روی ماه‌نورد خود کار کند.

ماموریت آرتمیس ناسا

ماموریت آرتمیس برنامه بین‌المللی بازگشت انسان به ماه به‌ رهبری ناسا است که طی آن انسان از جمله اولین زن به نزدیکی قطب جنوب ماه اعزام می‌شوند. هدف از این ماموریت که به‌وسیله آژانس فضایی آمریکا، شرکت‌های خصوصی صنایع هوافضای این کشور و دیگر سازمان‌ها در حال اجراست، حضور دائم انسان و ایجاد فضای مناسب برای فعالیت شرکت‌های خصوصی روی کره ماه و در نهایت سفر به مریخ است.

منبع digiato ana espash
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=64951
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها