مدارگرد امارات طوفان غباری مریخ را ثبت کرد+عکس

0 281

مدارگرد مریخی «امید» (Hope) امارات توانست برای دو هفته طوفان غباری را در مریخ ردیابی و بررسی کند. این طوفان‌های مریخی به سرعت در سراسر این سیاره حرکت می‌کنند و حتی بعضی از آن‌ها می‌توانند تا نیمی از سیاره را بپوشانند. اکنون با این اطلاعاتی که مدارگرد امید جمع‌آوری کرده است، منجمان می‌توانند منشا این طوفان‌ها را بررسی کنند.

مدارگرد امید از حدود ماه پیش امسال طوفان غباری را تحت نظر داشت که به سرعت تا هزاران کیلومتر گسترش پیدا کرد و ناحیه‌ای از مریخ را در بر گرفت. طوفان‌های غبار در مریخ می‌توانند آب‌وهوای این سیاره را به طور کلی آشفته کنند و تا ارتفاع سی کیلومتری سیاره را بپوشانند.

مریخ فضاپیمای مریخی سیاره سرخ

این طوفان‌ها به قدری بزرگ بوده که از فضا هم قابل دیدن هستند و باعث می‌شوند مریخ پرنورتر به نظر برسد و تاکنون برخی منجمان آماتور از آن‌ها عکاسی کرده‌اند. محققان امیدوارند که با مطالعه این طوفان‌ها درک بهتری از خشک شدن مریخ داشته باشند و دریابند که این طوفان‌ها چگونه باعث فرار آب از اتمسفر مریخ می‌شود.

مدارگرد امید با دوربین کیفیت بالا و طیف‌سنج نوری فروسرخ خود از طوفانی تصویربرداری و رشد و فروپاشی آن را ثبت کرد. ابزار امید توانست شرایط ترمودینامیکی سطح مریخ و لایه پایین اتمسفر آن را به ثبت برساند و جزئیاتی از توزیع غبار، بخار آب و ابرهای کربن دی‌اکسیدی آن را آشکار کند.

ماموریت امید در مداری قرار دارد که می‌تواند چنین اطلاعاتی را به مدت چند دقیقه تا چند روز اندازه‌گیری کند. مدارگردهای قبلی به دلیل مداری که در آن قرار گرفته بودند چنین قابلیتی نداشتند و فقط به موقعیت‌ها و زمان‌های خاصی محدود می‌شدند. گفتنی است ماموریت امید ژوئیه۲۰۲۱ به فضا پرتاب شد و حدودا هفت ماه بعد در مدار مریخ قرار گرفت.

منبع digiato espash
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=64926
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها