سایه جنگ بر سر ماموریت‌های فضایی؛ مریخ‌نورد اروپا امسال پرتاب نمی‌شود

0 163

با اعلام آژانس فضایی اروپا (ESA) پرتاب ماموریت اگزومارس (ExoMars) به مریخ در سال ۲۰۲۲، به دلیل تبعات جنگ اوکراین و روسیه بسیار بعید است. اگزومارس ماموریتی است که طی آن آژانس‌های فضایی روسیه (Roscosmos) و اروپا به منظور بررسی وضعیت زیستی در این سیاره و عناصر احتمالی حیات در گذشته یا حال‌، یک فرودگر و مریخ‌نورد را روی سطح مریخ فرود می‌آورند.

در همین رابطه بخوانید: ویدئوی ایلان ماسک از ماموریت سفر انسان به مریخ+فیلم

مریخ‌نورد این ماموریت که بعدها به روزالیند فرانکلین (Rosalind Franklin) تغییر نام داده شد، ابتدا قرار بود در سال ۲۰۲۰ به سیاره سرخ برسد، اما ماموریت آن به دلیل شیوع کووید-۱۹ به تعویق افتاد و اکنون به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۲ نیز پرتاب نشود. با وجود اینکه آژانس‌های فضایی از جمله ناسا و آژانس فضایی اروپا تاکید کرده‌ بودند همکاری با آژانس فضایی روسیه را در ایستگاه فضایی بین‌المللی ادامه خواهند داد، ادامه تنش‌ها باعث شده است آژانس فضایی اروپا در برنامه‌های خود تغییرهایی ایجاد کند.

ماموریت‌های مریخی را هر دو سال یک بار می‌توان انجام داد؛ زیرا سیاره‌ها باید در موقعیتی خاص قرار داشته باشند. بنابراین اگر این ماموریت در سال ۲۰۲۲ انجام نشود، پرتاب آن حداقل تا سال ۲۰۲۴ به تعویق خواهد افتاد.

منبع isna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=64670
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها