برنامه‌های ناسا برای حمایت از بخش خصوصی

0 103

ناسا از طریق دو برنامه با نام‌های تیپینگ پوینت (Tipping Point) و فراخوان فرصت همکاری (Announcement of Collaboration Opportunity به اختصار ACO) به دنبال پشتیبانی از فناوری‌های فضایی بخش خصوصی است تا در ماموریت‌های آینده این سازمان مورد استفاده قرار گیرند.

این فرصت‌ها بر توسعه فناوری برای زیرساخت‌ها و توانمندی‌های مرتبط با ماموریت‌های قمری و فضای نزدیک به زمین متمرکز است. طرح‌های منتخب برای فعالیت روی ماه و اطراف آن می‌توانند شامل زیرساخت‌هایی برای توزیع انرژی در سطح ماه، راهکارهایی به منظور استفاده از منابع قمر زمین یا ساخت‌وسازهای مستقل شود؛ مواردی که عناصر کلیدی جهت اکتشاف طولانی‌ مدت ماه تحت پروژه آرتمیس (Artemis) به شمار می‌روند.

ناسا طی برنامه‌ تیپینگ پوینت در مجموع ۲۰۰ میلیون دلار به تعداد زیادی از شرکت‌ها اعطا می‌کند؛ بودجه‌ای که از طریق توافقنامه اقدام فضایی (Space Act Agreement به اختصار SAA) تامین می‌شود. SAA نوعی توافقنامه حقوقی است که در قانون ملی هوانوردی و فضایی سال ۱۹۵۸ ایالات متحده آمده است و به طور خاص به ناسا امکان می‌دهد تا با هر نهادی که انجام وظایف این سازمان را ممکن سازد، همکاری کند. این برنامه همچنین شامل مشوق‌هایی برای کسب‌وکارهای کوچک است که به شرکت‌هایی با کمتر از ۵۰۰ کارمند امکان می‌دهد هزینه‌های کمتری جهت توسعه فناوری‌ها پرداخت کنند.

مشارکت‌ها از طریق برنامه تیپینگ پوینت، منابع ناسا را ​​با حداقل ۲۵ درصد کل منابع پروژه از سوی طرف‌های همکاری (حداقل ۱۰ درصد برای شرکت‌هایی با کمتر از ۵۰۰ کارمند) تلفیق می‌کند تا توسعه فناوری‌ها و قابلیت‌های فضایی با کمک بخش خصوصی پیش برده شود.

اگر سرمایه‌گذاری در توسعه یک فناوری به‌طور قابل‌توجهی موجب رشد آن شده و فناوری را به نتیجه مناسب برساند، احتمال استفاده از آن در یک برنامه فضایی تجاری افزایش یافته و فناوری مذکور برای به‌کارگیری در هر دو بخش دولتی و تجاری به بازار عرضه می‌شود. از زمان راه‌اندازی تیپینگ پوینت در سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از نیم میلیارد دلار به ۵۰ پروژه اعطا شده است. فناوری‌های فضایی پیشرفته از طریق این بودجه اکنون بخشی از برنامه‌های فعلی و آتی ناسا هستند.

آژانس فضایی آمریکا همچنین به کسب‌وکارها فرصتی برای مشارکت با کارشناسان آژانس یا استفاده از امکانات آن برای تکمیل کار خود ارائه می‌دهد؛ امری که از طریق ACO صورت می‌گیرد. مراکز ناسا با شرکت‌های منتخب ACO به منظور ارائه تخصص، امکانات، سخت‌افزار و نرم‌افزار بدون هیچ هزینه‌ای مشارکت می‌کنند. گفتنی است آژانس فضایی آمریکا در نظر دارد از طریق برنامه آرتمیس، طی سال‌های آینده انسان از جمله یک زن را به ماه بازگرداند و برای تحقق هدف خود و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی، حمایت‌های مختلفی را از این بخش انجام می‌دهد.

منبع spacedaily wikipedia nasa
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=64650
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها