هند سه ماهواره شامل یک ماهواره سنجشی SAR به فضا فرستاد

0 202

هند یک ماهواره سنجشی SAR را همراه با دو ماهواره تحقیق و توسعه به وسیله ماهواره‌بر PSLV به فضا پرتاب کرد. این عملیات روز دوشنبه ۱۴فوریه (۲۵بهمن) ساعت ۰۰:۲۹ به وقت گرینویچ از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan) انجام شد و طی آن ماهواره راداری ریست-۱آ (RISAT-1A) در ارتفاع حدودا ۵۳۰ کیلومتری زمین قرار گرفت.

در همین رابطه بخوانید: برنامه فضای عمیق روسیه و هند

ماهواره‌های مجهز به رادار دهانه ترکیبی (SAR) قادر به تصویربرداری در تمام ساعات شبانه‌روز و همه نوع شرایط آب‌وهوایی هستند. ریست-۱آ که با نام EOS-04 نیز خوانده می‌شود، در باند C فعالیت می‌کند و با وزنی بالغ‌بر ۱.۷ تن، دارای عمر طراحی ۱۰ سال است. اپراتور و سازنده این ماهواره، سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) بوده و اهداف آن ارائه تصاویر با وضوح بالا برای استفاده در حوزه‌هایی مانند کشاورزی، جنگلداری، نقشه‌برداری از سیل، رطوبت خاک و هیدرولوژی عنوان شده است.

ریست-۱آ برای ادامه ماموریت ماهواره ریست-۱ که در سال ۲۰۱۲ به فضا پرتاب شد، در مدار قرار گرفته است. هند قصد دارد سومین ماهواره از این سری یعنی ریست-۲بی را نیز طی سال جاری میلادی به فضا پرتاب کند.

ماهواره هند ماهواره بر موشک
نمای ماهواره ریست-۱

دو ماهواره دیگر این ماموریت INS 2TD و اینسپایرست-۱ (INSPIREsat-1) نام دارند. INS 2TD یک ماهواره کوچک با وزن ۱۸ کیلوگرم و عمر طراحی ۶ ماه است که از باس INS-1 بهره می‌برد. این ماهواره را ISRO ساخته است و اپراتوری می‌کند و نمونه آزمایشی ماهواره سنجشی INS-2B، پروژه مشترک هند و کشور بوتان، محسوب می‌شود.

ماهواره هند
نمای ماهواره INS 2TD

اینسپایرست-۱ را نیز موسسه علوم و فناوری فضایی هند (Indian Institute of Space Science & Technology) با همکاری دانشگاه کلرادو (University of Colorado) آمریکا ساخته است. این نانوماهواره با وزن ۸ کیلوگرم و عمر طراحی یک سال، دو محموله علمی را برای مطالعه پویایی یونوسفر جو زمین و همچنین بررسی فرآیندهای گرمایش مربوط به تاج خورشید با خود حمل می‌کند.

ماهواره هند
نمای ماهواره اینسپایرست-۱

PSLV که در این ماموریت از نسخه PSLV-XL آن استفاده شد، یک ماهواره‌بر چهار مرحله‌ای بوده که ISRO آن را ساخته است. این ماهواره‌بر ۴۴ متر طول دارد و وزن نسخه‌های مختلف آن از ۲۳۰ تا ۳۲۰ تن متغیر است. همچنین قطر مراحل اول و دوم آن ۲.۸ متر است و  مراحل سوم و چهارم نیز به ترتیب ۲ متر و ۱.۳ متر قطر دارند.

PSLV که مراحل آن از هر دو نوع سوخت مایع و جامد بهره می‌برند، اولین بار در سال ۱۹۹۳ به فضا پرتاب شد و با احتساب این عملیات تاکنون ۵۴ ماموریت را پشت‌سر گذاشته که در ۳ مورد با شکست مواجه شده است. این ماهواره‌بر قادر به حمل ۳۸۰۰ کیلوگرم محموله به مدار لئو بوده و هر بار پرتاب آن بین ۱۸ تا ۲۸ میلیون دلار هزینه دربردارد.

منبع rocketlaunch space.skyrocket indiatoday wikipedia wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=64368
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها