برای اولین بار یک حامل فضایی از سیاره‌ای دیگر پرتاب می‌شود

0 146

آژانس فضایی آمریکا در صدد توسعه حامل فضایی کوچکی است که برای اولین بار از سیاره‌ای دیگر پرتاب خواهد شد. این حامل با نام MAV (سرواژه Mars Ascent Vehicle) قرار است اواخر دهه میلادی جاری به مریخ فرستاده شده و نیمه اول دهه ۲۰۳۰ به منظور انتقال نمونه‌های جمع‌آوری‌شده توسط مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا به زمین، از مریخ پرتاب شود.

در همین رابطه بخوانید: حامل فضایی شرکت آمریکایی در آسمان منفجر شد+فیلم

MAV به‌وسیله ماموریت «فرودگر بازگشت نمونه» (Sample Retrieval Lander) این سازمان به مریخ منتقل خواهد شد؛ ماموریتی که حامل یک کاوشگر متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) نیز خواهد بود. این کاوشگر در مریخ نمونه‌های سنگ و خاک سیاره سرخ را از استقامت دریافت کرده و به فرودگر منتقل می‌کند. در اینجا نوبت به MAV می‌رسد تا عملیات پرتاب فرودگر به منظور حرکت به سمت زمین را انجام دهد.

حامل مذکور برای رهایی از مشکلاتی مانند لغزش در هنگام عملیات برخاستن از زمین و یا کج شدن فرودگر، ابتدا با سرعت ۵ متر بر ثانیه به صورت منجنیق‌وار پرتاب و بلافاصله احتراق آن آغاز می‌شود. MAV وارد مدار ۵۰۰ کیلومتری مریخ شده و از آنجا فرودگر را رها کرده تا به سوی زمین حرکت کند. این حامل سوخت جامد شامل دو مرحله بوده و ۳ متر طول دارد. گفتنی است ناسا شرکت آمریکایی لاکهید مارتین (Lockheed Martin) را برای توسعه MAV انتخاب کرده و با این شرکت توافقی به ارزش ۱۹۴ میلیون دلار به انجام رسانده است.

منبع space spacenews wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=64324
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها