اگر چرخش زمین متوقف شود چه اتفاق‌هایی رخ می‌دهد؟

9 10,174

زمین از زمان تولد خود یعنی از ۴/۵ میلیارد سال پیش، در حال چرخیدن به دور خود بوده و دلیل عدم توقفش این است که چیزی مانند هوا وجود ندارد که بر اثر اصطکاک بتواند آن را متوقف کند. در اینجا دلایل کاهش سرعت چرخش زمین و پیامدهای توقف چرخش آن را بررسی می‌کنیم.

در همین رابطه بخوانید: با ماهواره شرکت کنون از زمین عکس بگیرید!

چرخش زمان چگونه آهسته می‌شود؟

به گفته ژاکو ون لون (Jacco van Loon)، اخترشناس دانشگاه کیل (Keele University) انگلستان، ماه می‌تواند چرخش زمین را آهسته کند. حرکت سمتی از زمین که به طرف ماه قرار دارد و سمتی که از آن دور است، توازن گرانشی نداشته و باعث ایجاد جزرومدهای اقیانوسی و بالا آمدن اقیانوس‌ها در هر دو سمت زمین می‌شود. با چرخش زمین، این بالاآمدگی‌ها به‌ شکل امواج در عرض زمین می‌چرخند و نیرویی را در مقابل چرخش زمین وارد می‌کنند. بدین‌ ترتیب چرخش زمین آهسته و یک روز زمینی هر ۵۰ هزار سال، یک ثانیه طولانی‌تر می‌شود. همچنین برخورد سیاره‌ای دیگر با زمین می‌تواند باعث تغییر چرخش آن شود.

برای خرید کتاب دانستنی‌های شگفت انگیز نجوم و فضا کلیک کنید
برای خرید کتاب دانستنی‌های شگفت انگیز نجوم و فضا کلیک کنید

اگر چرخش زمین متوقف شود چه اتفاق‌هایی رخ می‌دهد؟

اگر چرخش زمین به دور خود متوقف شود و چرخش آن به دور خورشید ادامه پیدا کند، یک روز زمینی برابر با نصف سال خواهد بود. به‌ همین‌ ترتیب، شب هم شش ماه طول خواهد کشید و اختلاف دمای روز و شب به‌طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. این تغییر قطعا بر اقلیم زمین تاثیر خواهد گذاشت.

در همین رابطه بخوانید: زمین از فضا چگونه دیده می‌شود؟+فیلم

اختلاف دمای بین روز و شب باعث ایجاد بادهای قوی می‌شود که هوای گرم را به‌ سمت مناطق سردتر یا سمت شب زمین می‌برد. همچنین، بادها از مناطق گرم‌تر استوایی به‌ سمت مناطق سرد قطبی حرکت می‌کنند و بادهای شرقی، غربی و قطبی با هم تلاقی کرده که می‌تواند به گردبادهای عظیم هم‌اندازه با قاره‌ها بینجامد!

افزون‌ بر این، بخشی از هسته‌ زمین را آهن مذاب تشکیل می‌دهد و حرکت چرخشی کره خاکی،  آن را به آهن‌ربایی تبدیل کرده است که باعث ایجاد میدان مغناطیسی آن می‌شود. این میدان مغناطیسی از ساکنان زمین در برابر پرتوهای مضر خورشید و پرتوهای کیهانی خارج از منظومه‌ شمسی محافظت می‌کند. بدون میدان مغناطیسی، این پرتوها به سطح زمین برخورد می‌کنند و برای انسان‌ها موجب بیماری شده و بر زندگی سایر جانوران نیز موثر است.

منبع zoomit
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

9 نظرات
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها