شکوه لحظه های آسمان (4)+عکس

0 2,175

در هزاره ی جدید میلادی ، علاوه بر اینکه تماشاگران آسمان و ستاره شناسان در سراسر جهان شاهد ابرماه های زیبا، شهاب سنگ های بزرگ جذاب و شفق های رنگارنگ بی نظیری بوده اند، پرتاب ها و ارسال های فضایی جدیدی شکل گرفتند.قصد داریم تا با روالی منظم در قالب آلبوم عکس هایی روزانه همراه شما باشیم. 

1-سلفی قبل از راهپیمایی : فضانوردان توماس پسکت، پگی ویتسون و شین کیمبرگ،عکسی با لباس های EVA جلوی تهویه ی هوا در ایستگاه فضایی بین المللی گرفته اند. عکس برای راهپیمایی فضایی امروز گرفته شده است.

2- سالگرد شفق قطبی: همچون دیروز و برای سال 1982، فیزیکدان آلمانی مارتین برندل، روشنایی هایی شمال زمین (شفق) را طی عکس هایی سیاه و سفید به تصویر در آورد.به مناسبت 125 سالگرد این اتفاق ، ناسا عکس های جدیدی از شفق های قطبی منتشر کرده است.

3- سحابی زنبق: فاصله 1300 سال نوری، این ابرهای غبار و گاز میان ستاره ای، همچون گلبرگ های ظریف کیهانی، در زمینه حاصلخیز صورت فلکی قیفاووس شکوفا شده اند. این سحابی که برحسب وظیفه به نام NGC 7023 فهرست بندی شده است و گاهی به نام سحابی زنبق خوانده می شود، تنها سحابی آسمان نیست که تصویر یک گل را در ذهن بر می انگیزد. اما این تصویر فوق العاده طیفی از رنگ ها و تقارن های سحابی زنبق را با جزئیات گیرا وتأثیرگذاری به نمایش گذاشته است. درون این گل زنبق، مواد غبار گونه سحابی یک ستاره جوان و داغ را احاطه کرده است.

4- سحابی حجاب : گاز عظیمی است که حاصل انفجار ستاره‌ای در ۳۰۰۰۰ سال پیش در قالب ابرنواختر می‌باشد. این سحابی اندازه زاویه ایبسیار بزرگی را در آسمان می‌پوشاند که حدوداً معادل ۳ درجه است. سحابی ویل در محدوده رصدی چشم قرار نمی‌گیرد و باید با استفاده از عکاسی نجومی آن را آشکار نمود

5- بارش شهابی و عظمت کهکشان راه شیری : بارش شهابی در هنگام عبور سیارهٔ زمین از میان توده‌ای از ذرات در فضا رخ می‌دهد. در این مواقع تعداد زیادی شهاب در جو زمین می‌سوزند.هر بارش شهابی در ناحیه مشخصی از آسمان اتفاق می‌افتد و به این محل کانون بارش گفته می‌شود. البته جهت حرکت شهاب‌ها متفاوت است ولی اگر مسیر آن‌ها را امتداد دهیم به کانون بارش می‌رسیم.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=642
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها