کشف یک سیاه‌چاله سرگردان در کهکشان راه شیری با همکاری محققان ایرانی

0 291

محققان یک سیاه‌چاله سرگردان در کهکشان راه شیری کشف کرده‌اند که جرم آن ۷ برابر خورشید بوده و با سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است. این نخستین اکتشاف شفاف از چنین جسمی در کهکشان راه شیری است و با روش اخترسنجی (Astrometry) و ریزهمگرایی گرانشی (Gravitational Microlensing)، به‌ وسیله یک تیم بین‌المللی با همکاری سهراب راهوار و صدیقه سجادیان، از دانشگاه صنعتی شریف، کشف شد.

در همین رابطه بخوانید: تصویری اعجاب‌انگیز از میلیون‌ها سیاه‌چاله در یک قاب را ببینید

محققان معتقدند رویداد ریزهمگرایی مذکور به دلیل یک سیاه‌چاله سرگردان به‌وجود آمده بود که در فضای بین ستاره‌ای پرسه می‌زند. به دلیل افزایش درخشش ستاره، آن‌ها داده‌های تلسکوپ فضایی هابل را بررسی و به مدت ۶ سال تغییرات نور را رصد کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که یک سیاه‌چاله سرگردان روی نور ستاره تاثیر می‌گذارد.

اخترسنجی شاخه‌ای از اخترشناسی و همچنین دانش اندازه‌گیری‌ دقیق جایگاه اجرام آسمانی و بررسی دگرگونی موقعیت آن‌هاست. ریزهمگرایی گرانشی نیز پدیده‌ای نجومی بر اساس همگرایی گرانشی و از پیش‌بینی‌های نظریه نسبیت عام (General Relativity) است و با آن می‌توان اجرام نجومی را مستقل از نوری که از آن‌ها تابیده می‌شود، شناسایی کرد. همگرایی گرانشی هنگامی روی می‌دهد که نور یک چشمه درخشان بسیار دور در مسیر خود تا رصدگر، از کنار جسم پرجرم دیگری بگذرد و مسیرش خمیده شود.

منبع mehrnews irna wikipedia wikipedia faradars
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=64179
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها