وزیر ارتباطات: کاربردی و اقتصادی کردن صنعت فضایی در دستور کار است

0 118

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد یکی از مصوبات شورای عالی فضایی، کاربردی و اقتصادی کردن صنعت فضایی است. عیسی زارع‌پور با بیان اینکه بیش از یک دهه است با همت متخصصان کشور به جمع کشورهای صاحب فناوری ساخت و پرتاب ماهواره پیوسته‌ایم، گفت: «چند ماه قبل بعد از یک دهه، جلسه شورای عالی فضایی با حضور ریاست جمهوری و نقش‌آفرینان صنعت فضایی تشکیل و در این شورا برنامه یک ساله فضایی تدوین شد که یکی از مهم‌ترین بندهای آن تثبیت فرستادن ماهواره به لایه لئو بود.«

وی در این مورد اظهار کرد: «تاکنون ظرفیت خوبی برای دستیابی به این مدار داشته‌ایم، اما باید آن را افزایش دهیم. برنامه ما این است که بتوانیم ماهواره‌های ۱۰۰ کیلوگرمی را به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین بفرستیم. در آخرین پرتاب به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری دست پیدا کردیم، اما به سرعت لازم نرسیدیم تا ماهواره در مدار قرار بگیرد.» به گفته زارع‌پور، در تمام دنیا تثبیت یک ماهواره‌بر به ۱۰ تا ۱۲ پرتاب نیاز دارد تا به نقطه مطلوب برسد. وی تاکید کرد: «ماهواره‌بر ایران تاکنون هفت پرواز داشته است و باید در آینده این هدف محقق شود.»

بنابر اظهارات وزیر ارتباطات، توسعه کاربردهای صنعت فضایی از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه است. به باور او صنعت فضایی یکی از پیشرفته‌ترین صنایع در جهان است و حضور در این صنعت باعث می‌شود ایران نیز در زمره کشورهای پیشرفته باشد.

در همین رابطه بخوانید: کارکرد شورای عالی فضایی مشروط به تصویب برنامه‌های راهبردی

اقتصادی کردن صنعت فضایی

وزیر ارتباطات با تصریح بر این نکته که یکی از مصوبات شورای عالی فضایی، کاربردی و اقتصادی کردن صنعت فضایی است، گفت: «کشور نیازمند یک برنامه بلندمدت برای دستیابی به افق‌هایی است که در صنعت فضایی ترسیم شده‌اند.» زارع‌پور در این زمینه توضیح داد: «در گذشته یک برنامه ۱۰ ساله فضایی داشتیم که به پایان رسیده است. در برنامه جدید ۱۰ ساله فضایی نگاه مشخصی به رسیدن به لایه ژئو داریم که یک موقعیت بسیار راهبردی برای ایران است و باید برای حفظ نقاط مداری خود در این لایه تلاش کنیم.»

وی افزود: «هدف ما این است که در دولت سیزدهم به لایه ژئو برسیم؛ البته کار سختی است. برای دستیابی به این هدف، یک برنامه هشت ساله پیش‌بینی شده است و در‌ حال کار کردن روی آن هستیم. البته در جلسه‌ای که برگزار شد، تصمیم گرفتیم این برنامه را سریع‌تر اجرایی کنیم.» وزیر ارتباطات با اشاره به برنامه‌های دیگر ایران در صنعت فضایی، اظهار داشت: «به‌دنبال این هستیم تا با همگرایی با تمام دستگاه‌ها، مسیر رسیدن ایران به فناوری‌های تثبیت‌شده برای لایه‌های مختلف زمین را هموار کنیم. این کار را از لایه لئو آغاز کردیم و سال بعد، سال تثبیت ماهواره در مدار لئو خواهد بود و برای لایه‌های دیگر نیز برنامه‌ریزی خواهیم کرد.»

ماگ طرح فضا

جبران عقب‌ماندگی‌ها

به گفته زارع‌پور، ایران در بخش صنعت فضایی وضعیت خوبی دارد، اما در ۱۰ سال گذشته وقفه‌هایی رخ داده است که باید آن را جبران کرد. بر‌ اساس توضیحات او، در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل بودجه کمتری برای این بخش در نظر گرفته شده، اما به‌صورت کلی این بودجه بسیار بهتر از سال‌های قبل است. زارع‌پور خاطرنشان کرد: «در این مدت کوتاه، امید به فعالان صنعت فضایی بازگشته است و این نوید را می‌دهیم که با گسترش پروژه‌هایی که در دست اقدام داریم، متخصصان این حوزه به چرخه صنعت فضایی برگردند و در توسعه صنعت راهبردی کشور نقش‌آفرینی کنند.»

بنابر اظهارات وزیر ارتباطات، تمام ظرفیت‌های دولت سیزدهم پای کار آمده‌اند تا عقب‌ماندگی‌های گذشته را جبران کنند و برنامه صنعت فضایی کشور را به سرعت پیش ببرند.

منبع zoomit
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=64110
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها