ستاره‌های غنی از فلز چگونه جهان را تغییر می‌دهند؟

0 96

طبق مطالعه اخیر دانشمندان، توانایی تولید فلزها بسته به ترکیب یک ستاره در هنگام تولد، تغییر می‌یابد. میزان مشخصی از محتوای فلز اولیه ستاره به فضا پرتاب می‌شود و مقدار این پرتاب بستگی به مقادیر مختلفی مانند طول عمر ستاره و میزان غنی بودن آن از فلز دارد.

در همین رابطه بخوانید: ببینید؛ فیلم لحظه بلعیده شدن یک ستاره توسط یک ابرسیاه‌چاله!

مدل‌های شبیه‌سازی‌شده از ستاره‌های بسیار غنی از فلز نشان می‌دهند که آن‌ها تا تبدیل شدن به غول‌های سرخ گسترش می‌یابند و در نهایت به‌عنوان کوتوله سفید به زندگی خود پایان می‌دهند. این ستاره‌ها تا آن زمان هیچ عنصر سنگینی را به بیرون پرتاب نمی‌کنند و فلزها درون کوتوله سفید محبوس می‌شوند. ستاره‌های دیگر که به‌ صورت پیوسته عناصری را به فضا پرتاب می‌کنند، سبب تغییر جهان به‌صورت دائمی شده و درک توزیع عناصر را برای دانشمندان دشوار می‌سازند.

غول سرخ، یک ستاره بزرگ و درخشان است که در مرحله دوم عمرش به سر می‌برد و هم‌جوشی هسته‌ای در لایه بیرونی مرکز آن اتفاق می‌افتد. همچنین کوتوله سفید، آخرین مرحله تکامل بسیاری از ستاره‌ها بوده و به ستاره‌ای گفته می‌شود که سوخت هسته‌ای آن تمام شده و در نتیجه بسیار فشرده و کوچک شده است.

آماندا کاراکاس (Amanda Karakas)، محقق دانشگاه موناش (Monash University) استرالیا، می‌گوید: «ما می‌دانیم هیدروژن و هلیوم در انفجار بزرگ (بیگ بنگ) ایجاد و با گذشت زمان، عناصر سنگین‌تری در طی فرآیندهای شیمیایی تولید شدند. این ستاره‌های غنی از فلز مانند خورشید عناصر خود را به فضا پرتاب می‌کنند و در طولانی مدت سبب می‌شوند کهکشان ما از لحاظ دارا بودن فلزها غنی شود. چنین اجسامی به‌صورت مستقیم روی ما تاثیر می‌گذارند؛ زیرا تقریبا نیمی از کربن و همه عناصر سنگین‌تر از آهن توسط ستارگانی مانند خورشید تولید می‌شوند.»

برای مشاهده و خرید انواع ماگ با طرح کهکشان کلیک کنید

منبع digiato wikipedia wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=64071
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها