منظومه شمسی مجهز به یک دیوار دفاعی نامرئی است!

0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

محققان می‌گویند منظومه شمسی از یک دیواره دفاعی نامرئی بهره می‌برد که با تعیین مرزی بین این منظومه و فضای میان‌ستاره‌ای، از سیاره‌های درون آن در مقابل تشعشعات کیهانی مضر محافظت می‌کند. این سپر امنیتی در اثر پدیده افزایش دما در لایه هلیوپاز (Heliopause) منظومه شمسی به‌وجود آمده است و منطقه‌ای از فضا بوده که در آن باد خورشید جریان ثابت پروتون‌ها، الکترون‌ها و ذرات آلفا ساطع‌شده از خورشید را به عقب می‌راند.

در همین رابطه بخوانید: منظومه شمسی را به‌ صورت ۳بعدی ببینید

فضاپیماهای وویجر-۱ (Voyager-1) و وویجر-۲ (Voyager-2) ناسا به‌ ترتیب در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۸ موفق شدند از دیواره هلیوپاز خورشید عبور کنند. وویجر-۲ به کمک ابزارهای پیشرفته خود کشف کرد که با کاهش سرعت پلاسما در هلیوپاز، مولکول‌ها متراکم‌تر شده و میدان مغناطیسی محلی افزایش می‌یابد. در هلیوپاز، محیط بین‌ستاره‌ای سردتر و متراکم‌‌تر، جایگزین پلاسمای باد گرم و ضعیف خورشیدی می‌شود.

هلیوپاز لبه هلیوسفر (Heliosphere) که یک حباب فضایی شامل میدان مغناطیسی خورشید و انتشار ذرات آن است، محسوب می‌شود. هلیوسفر حدود ۱۲۰ واحد نجومی (میانگین فاصله بین زمین و خورشید) از خورشید در جهت رو به باد میان‌ستاره‌ای قرار دارد و در جهت مخالف تا حداقل ۳۵۰ واحد نجومی امتداد می‌یابد. این حباب فضایی از زمین و موجودات روی آن به‌ویژه انسان‌ها در برابر تشعشعات مضر میان‌ستاره‌ای محافظت می‌کند.

خرید آنلاین برچسب با طرح فضا خرید آنلاین تلسکوپ خرید آنلاین قاب گوشی خرید آنلاین کتاب های نجومی خرید آنلاین کیف با طرح فضا خرید آنلاین لباس با طرح فضا  خرید آنلاین لوازم تحریر با طرح فضا خرید آنلاین ماگ با طرح فضا
منبع gadgetnews
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=63934
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها