مریخ‌نورد ناسا شواهد جدیدی از احتمال وجود حیات باستانی در مریخ یافت

0 2,011

کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) ناسا در بررسی نمونه‌‌هایی از رسوبات مریخ کربن کشف کرده است. ازآن‌جایی که حیات زمینی همواره در گرو وجود کربن بوده است، این اکتشاف می‌تواند حاکی از وجود حیات باستانی در مریخ باشد. کنجکاوی حدود یک ماه دیگر به محل نمونه‌برداری برمی‌گردد تا نمونه‌های بیشتری را از این منطقه تجزیه‌وتحلیل کند.

ربات کنجکاوی در سال۲۰۱۲ در دهانه گیل (Gale) مریخ فرود آمد که احتمالا میلیاردها سال پیش براثر برخورد یک سیارک ایجاد شده است. این دهانه به‌احتمال زیاد قبلا میزبان یک دریاچه بوده و حالا لایه‌های مختلفی از رسوبات را دربرگرفته است. کنجکاوی اخیرا چند نمونه از رسوبات این منطقه را گردآوری کرده و آن‌ها را تا دمای ۸۵۰ درجه سلسیوس حرارت داده که باعث جدا شدن ذرات تشکیل‌دهنده نمونه‌ها و مشاهده کربن شده است.

در همین رابطه بخوانید: کشف مقدار زیادی آب زیر سطح مریخ

کربن دو ایزوتوپ پایدار دارد که تحت عنوان کربن ۱۲ یا کربن ۱۳ اندازه‌گیری می‌شوند. بخشی از این نمونه‌ها مثل نمونه رسوبات گردآوری‌شده از استرالیا که ۲/۷ میلیارد سال پیش تشکیل شده بودند، به‌شدت از کربن ۱۳ خالی شده‌اند. دانشمندان می‌گویند این نمونه‌ها تحت تاثیر فعالیت‌های زیستی درهنگام مصرف متان قرار داشتند. با‌این‌حال نمی‌توان بااطمینان گفت که این فعالیت‌ها روی خود مریخ بوده یا نه؛ چون این سیاره با مواد و فرآیندهای متفاوتی نسبت‌به زمین ساخته شده است.

ایزوتوپ
ایزوتوپ‌های پایدار کربن

کشف کربن در مریخ می‌تواند سه تاریخ کاملا متفاوت را برای گذشته این سیاره تعریف کند. در سناریوی اول ابر غبار کهکشانی درهنگام برخورد با منظومه شمسی دمای مریخ را که احتمالا در آن زمان آب مایع داشته، پایین آورده و ظاهرا باعث تشکیل یخچال‌هایی شده که روی آن‌ها لایه‌هایی از غبار قرار گرفته است. سناریوی دوم احتمال تبدیل کربن دی‌اکسید به ترکیبات ارگانیک ازجمله فرمالدهید را دراثر تابش فرابنفش مطرح می‌کند.

سناریوی سوم حاکی از حیات باستانی در مریخ است. مشاهده چنین شکلی از تخلیه کربن در زمین می‌تواند به‌معنای مصرف متان توسط میکروب‌ها باشد. کنجکاوی قبلا در مریخ متان پیدا کرده بود و به‌گفته محققان، مریخ باید در گذشته مقادیر زیادی از متان را از زیر سطح خود منتشر کرده باشد که میکروب‌ها درصورت حیات باستانی در مریخ این متان را مصرف کرده‌اند. همچنین ممکن است واکنش متان با نور فرابنفش باعث به‌وجود آمدن اثرات کربن در سطح مریخ شده باشد.

حیات مریخ
سوراخ ایجادشده برای نمونه‌برداری توسط مریخ‌نورد کنجکاوی
منبع digiato
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=63804
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها