کشفی که نظریه تشکیل ستارگان را متحول می‌کند

0 132

محققان می‌گویند این احتمال وجود دارد که ستارگان سریع‌تر از آنچه که تصور می‌کردیم، تشکیل شوند. اخترشناسان آکادمی علوم چین (CAS) به‌وسیله تلسکوپ فست (FAST سرواژه Five-hundred-metre Aperture Spherical Telescope) به کاوش ابر مولکولی لیندز-۱۵۴۴ (Lynds-1544) پرداختند که در فاصله‌ ۴۵۰ سال نوری در صورت فلکی گاو (Taurus) قرار دارد. درحالی‌که این ابر مولکولی درآستانه متولد کردن یک ستاره است، نظریه‌های پیشین درباره تشکیل ستارگان بیان می‌کند که میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا گاز و غبار درون یک ابر مولکولی جمع شده و منطقه‌ای متراکم برای ایجاد جرقه هم‌جوشی هسته‌ای به‌وجود‌ آورد.

در همین رابطه بخوانید: واضح‌ترین شبیه‌سازی سه‌بعدی شکل‌گیری ستاره

دانشمندان دریافتند که میدان مغناطیسی در متراکم‌ترین بخش ابر مولکولی، جایی که انتظار می‌رود ستاره‌ها در آن شکل بگیرند، ۱۳ بار ضعیف‌تر از آن چیزی است که پیش‌بینی شده بود. این بدان معناست که میدان مغناطیسی در ناحیه متراکم به‌اندازه کافی قوی نیست تا از فرآیند هم‌جوشی هسته‌ای جلوگیری کند و بنابراین ستارگان می‌توانند زودتر از آنچه انتظار می‌رود، متولد شوند.

هسته پیش‌ستاره‌ای (مرحله قبل از تشکیل ستاره) یک ابر مولکولی متراکم است که شکل‌گیری ستاره در آن اتفاق می‌افتد و تصور می‌شود کاهش قدرت میدان مغناطیسی برای شروع تشکیل ستاره ضروری باشد. برخی از نظریه‌ها نشان می‌دهند که این تغییرات مغناطیسی زمانی اتفاق می‌افتد که هسته بسیار متراکم است و باعث فروپاشی هسته‌ها و تشکیل ستاره‌ها می‌شود.

به‌گفته محققان کشف میدان مغناطیسی کاهش‌یافته در مرکز هسته پیش‌ستاره‌ای لیندز-۱۵۴۴ می‌تواند درک ما از نحوه شکل‌گیری ستارگان را متحول کند. گام بعدی، مطالعه سایر ابرهای مولکولی با رصدخانه فست است تا مشخص شود که می‌توان این یافته‌ها را به سایر ابرها تعمیم داد یا خیر.

ستاره

منبع isna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=63768
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها