ویدیوی ۲۸ سالگی تلسکوپ هابل از سحابی مرداب

0 936

تا به حال تلسکوپ فضایی هابل به ستاره‌شناسان کمک‌های بی‌شماری کرده و آن‌ها موفق شدند با کمک این تلسکوپ کهکشان‌هایی مخفی و حتی دورترین ستاره‌های موجود را کشف کرده و آن‌ها را تحت نظر قرار دهند. حال به مناسبت ۲۸ سالگی تلسکوپ هابل ، ناسا ویدیویی از سحابی مرداب (Lagoon Nebula) برای کاربرانش تهیه کرده که می‌تواند نمایی متفاوت از این مجموعه ستاره را فراهم آورد.
ویدیوی ۲۸ سالگی تلسکوپ هابل چند روز زودتر از تولدش که برابر است با هشتم اردیبهشت منتشر شده اما آنقدر زیباست که تابلو‌های رنگ روغن فوق العاده را در ذهن کاربران تداعی می‌کند. این تصاویر در واقع ظهور ستارگان را از بستر کیهانی به تصویر می‌کشد که تشعشاتی ماورای بنفش و بادهایی پرستاره در آن‌ هویداست.

به گفته‌ ناسا (NASA)، سحابی مرداب موردی عظیم جسه و اساطیری به حساب می‌آید چرا که ۵۵ سال نوری عرض، ۲۰ سال نوری ارتفاع داشته و ۴ هزار سال نوری با زمین فاصله دارد. به همین دلیل است عکس‌های گرفته شده توسط تلسکوپ هابل نمی‌تواند بزرگی و خارق العاده بودن آن را کاملاً به نمایش بگذارد.
با این حال تصاویر گرفته شده توانسته جزئیات زیبایی از آن به نمایش بگذارد. ستاره درخشانی در این تصاویر از ابرها بیرون زده ستاره‌ی Herschel 36 نام دارد که ۳۶ مرتبه از خورشید منظومه‌ی شمسی بزرگتر است.
تلسکوب هابل در روز ششم اردیبهشت سال ۱۳۶۹ شمسی به وسیله فضاپیمای دیسکاوری به فضا پرتاب شد که این فضاپیما در واقع محصول مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا بود.


این تلسکوپ تا به حال بالغ بر ۴۳۵۰۰ جرم آسمانی را شناسایی کرده و در بیش از ۱.۵ میلیون مشاهده به کار گرفته شده است. تلسکوپ یاد شده طی عمر ۲۸ ساله‌ی خود موفق شده ۱۶۳۵۰۰ بار دور زمین بگردد. این بدین معنی است که تلسکوپ هابل مصافتی معادل فاصله‌ی زمین تا پلوتو را پیموده است.

 

 

منبع دیجیاتو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6368
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها