خورشید برای اولین بار توسط یک کاوشگر لمس شد

0 288

ناسا اعلام کرد کاوشگر پارکر (Parker) توانسته است به‌عنوان اولین ساخته دست بشر خورشید را لمس کرده و از درون بخش خارجی آن عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا پارکر برای مدت کوتاهی از درون خارجی‌ترین لایه خورشید موسوم به تاج خورشیدی یا تاج ستاره‌ای (Stellar Corona) گذشته و از ذرات و میدان‌های مغناطیسی آنجا اطلاعاتی جمع‌آوری کرده است.

در همین رابطه بخوانید:

نخستین داده‌های کاوشگر پارکر در دسترس عموم قرار گرفت

پارکر در آوریل (اردیبهشت) سال جاری میلادی این عملیات را انجام داد، اما تحلیل‌ها به‌تازگی چنین اطلاعاتی را تایید کرده است. این کاوشگر حین عبور از تاج خورشیدی حرارت و تابش بسیار زیادی را متحمل شد. تاج خورشیدی با دمایی بین ۱ تا ۳ میلیون کلوین بسیار داغ‌تر از فتوسفر (سطح درخشان خورشید) با دمای ۵۸۰۰ کلوین است.

کاوشگر خورشیدی
کاوشگر پارکر حین عبور از قسمت بیرونی خورشید با ساختارهایی موسوم به جریان‌های تاج خورشیدی روبرو شد؛ این ساختارها در تصاویر بالایی در حال حرکت به‌سمت بالا و در تصاویر پایینی در حالت حرکت به‌سمت پایین قابل مشاهده هستند

کاوشگر پارکر

پارکر که در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد، متشکل از چهار ابزار علمی به‌همراه تجهیزاتی برای تحلیل میدان‌های مغناطیسی، پلاسما، ذرات با انرژی بالا و همچنین ابزاری برای عکاسی با وضوح بالاست. این کاوشگر ۱.۵ میلیارد دلاری قرار است با بررسی محیط‌های یادشده نه‌تنها درک ما را از مرکز منظومه شمسی بهبود بخشد، بلکه دید ما نسبت به کل ستاره‌های جهان هستی را تغییر دهد.

منبع digiato isna wikipedia espash wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=62983
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها