ماهواره رله داده چین به فضا پرتاب شد

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

چین یک ماهواره مخابراتی با ماموریت رله داده را توسط ماهواره‌بر لانگ مارچ-۳بی/ای (Long March-3B/E) به فضا فرستاد. این عملیات روز دوشنبه ۱۳دسامبر (۲۲آذر) ساعت ۱۶:۰۹ به‌وقت گرینویچ از پایگاه فضایی ژیچانگ (Xichang) در جنوب غربی چین انجام شد و طی آن دومین ماهواره تیان‌لیان-۲ (Tianlian-2) در مدار ژئو قرار گرفت. ماهواره اول سال ۲۰۱۹ به مدار زمین تزریق شده بود.

ماهواره‌های تیان‌لیان-۲ بر اساس باس ماهواره‌ای DFH-4 ساخته شده‌اند و  آکادمی فناوری فضایی چین (China Academy of Space Technology) آن‌ها را اپراتوری می‌کند. چین از این ماهواره‌ها برای رله داده به‌صورت در لحظه میان ماهواره‌ها و ماموریت‌های سرنشین‌دار خود با ایستگاه‌های زمینی بهره می‌برد.

ماهواره مخابراتی
نمای ماهواره اول تیان‌لیان-۲

سری اول این ماهواره‌ها یعنی تیان‌لیان-۱ شامل ۵ ماهواره می‌شود که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شده‌اند. ماهواره‌های مذکور ظاهرا وزنی در حدود ۲۱۰۰ کیلوگرم داشته و ۸ سال عمر طرحی دارند. ماهواره‌های تیان‌لیان-۱ از باس ماهواره‌ای DFH-3 بهره برده و اپراتوری آن‌ها نیز مانند سری دوم برعهده آکادمی فناوری فضایی چین است.

در همین رابطه بخوانید:

مخابرات ماهواره‌ای

لانگ‌مارچ-۳بی/ای نسخه پیشرفته لانگ مارچ-۳بی بوده که پس از بازنشسته شدن این ماهواره‌بر، جایگزین آن شده است. لانگ‌مارچ-۳بی/ای با وزنی بالغ بر ۴۵۸ تن، می‌تواند ۱۱.۲ تن محموله را به مدار لئو و ۵.۱ تن محموله را به مدار انتقالی زمین‌ثابت (GTO) حمل کند. ماهواره‌بر مورد بحث دارای طول کلی ۵۶.۳ متر بوده، قطر مراحل اول و دوم آن ۳.۳۵ متر و قطر مرحله سوم آن نیز ۳ متر است.

لانگ مارچ-۳بی یک ماهواره‌بر سه مرحله‌ای است که قابلیت چهار مرحله‌ای شدن را نیز دارد و آکادمی فناوری حامل‌های فضایی چین (China Academy of Launch Vehicle Technology) آن را ساخته شده است. ماهواره‌بر مذکور نخستین بار در سال ۱۹۹۶ به فضا پرتاب شد و با احتساب این عملیات تاکنون ۸۲ ماموریت را به‌انجام رسانده که در ۴ مورد ناموفق عمل کرده است. لانگ مارچ-۳بی از دی متیل هیدرازین نامتقارن (UDMH) و دی‌نیتروژن تتراکسید (Dinitrogen tetroxide) به‌عنوان سوخت بهره می‌برد و هر عملیات پرتاب آن ۵۰ تا ۷۰ میلیون دلار هزینه دربردارد.

خرید آنلاین برچسب با طرح فضا خرید آنلاین تلسکوپ خرید آنلاین قاب گوشی خرید آنلاین کتاب های نجومی خرید آنلاین کیف با طرح فضا خرید آنلاین لباس با طرح فضا  خرید آنلاین لوازم تحریر با طرح فضا خرید آنلاین ماگ با طرح فضا
منبع rocketlaunch space.skyrocket space.skyrocket nasaspaceflight wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=62974
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها