روسیه دو ماهواره مخابراتی با ماموریت‌های مختلف را به فضا فرستاد

0 261

روسیه دو ماهواره مخابراتی با ساختاری  مشابه و ماموریت‌های  مختلف را به‌وسیله ماهواره‌بر پروتون-ام (Proton-M) به فضا پرتاب کرد. این عملیات روز دوشنبه ۱۳دسامبر (۲۲آذر) ساعت ۱۲:۰۷ به‌وقت گرینویچ از پایگاه فضایی بایکونور (Baikonur) در قزاقستان انجام شد و طی آن ماهواره‌های اکسپرس-آام‌یو ۳و۷ (Ekspress-AMU 3&7) در مدار ژئو قرار گرفتند.

اپراتوری این ماهواره‌ها برعهده شرکت ارتباطات ماهواره‌ای روسیه (Russian Satellite Communications Company به‌اختصار RSCC) متعلق به دولت این کشور بوده و ماموریت آن‌ها تامین نیازهای مخابراتی روسیه از جمله ارتباطات ثابت و سیار، خدمات پخش تلویزیونی و رادیویی و خدمات ارتباطی پهن‌باند به منابع اطلاعاتی عنوان شده است. اکسپرس-آام‌یو ۳و۷ بیشتر مناطق کشورهای روسیه و قزاقستان را پوشش می‌دهند.

در همین رابطه بخوانید:

مخابرات ماهواره‌ای

ماهواره
نمای ماهواره اکسپرس-آام‌یو ۳

هر دو ماهواره بر اساس باس ماهواره‌ای اکسپرس-۱۰۰۰ (Ekspress-1000) ساخته شد‌ه‌اند و دارای عمر طراحی ۱۵ سال هستند. اکسپرس-آام‌یو ۳ دارای وزنی معادل ۲۱۵۰ کیلوگرم بوده و وزن اکسپرس-آام‌یو ۷ نیز ۱۹۸۰ کیلوگرم است. این ماهواره‌ها همچنین مجهز به ۲۰ ترانسپوندر در باند C، تعداد ۱۶ ترانسپوندر در باند Ku و ۱ ترانسپاندر در باند L هستند.

ماهواره
نمای ماهواره اکسپرس-آام‌یو ۷

اکسپرس-آام‌یو ۳و۷ دارای محموله‌هایی متناسب با ماموریت‌های تعریف‌شده خود هستند. باس ماهواره‌های مذکور را شرکت روسی آی‌اس‌اس رشتنوف (ISS Reshetnev) و محموله‌های آن‌ها را شرکت فرانسوی-ایتالیایی تالس آلنیا اسپیس (Thales Alenia Space) ساخته‌اند.

پروتون-ام که در این ماموریت از آن استفاده شد، یک ماهواره‌بر سه مرحله‌ای است که قابلیت چهار مرحله‌ای شدن را نیز دارد. این ماهواره‌بر با احتساب این عملیات تاکنون در ۱۱۲ ماموریت مورد استفاده قرار گرفته که ۱۱ مورد آن ناموفق بوده است.

پروتون‌-ام که اولین پرواز خود را در آوریل۲۰۰۱ تحربه کرده است، ۷۰۵ تن وزن دارد و می‌تواند ۲۳ تن محموله را به مدار لئو حمل کند. طول مراحل اول تا سوم آن به‌ترتیب ۲۱.۱۸، ۱۷.۰۵ و ۴.۱۱ متر بوده، مرحله اول آن دارای قطر ۷.۴ متر و دو مرحله دیگر نیز ۴.۱ متر قطر دارند. همچنین هر سه مرحله آن از دی‌نیتروژن تتراکسید (N2O4) و دی‌متیل‌هیدرازین نامتقارن (UDMH) به‌عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

منبع space.skyrocket wikipedia rocketlaunch nasaspaceflight space
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=62964
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها